Zdravá strava podporuje zdravý růst a správný vývoj dítěte. Konzumace přiměřeného množství toho správného jídla také předchází nadváze. Je totiž nutné si uvědomit, že počet tukových buněk je pevně stanoven v dětství. Takže pokud se jich našemu dítěti vytvoří moc, tak už s jejich počtem nic neuděláme. Proto je důležité věnovat jídelníčku našich ratolestí náležitou pozornost. Kombinace zdravého jídelníčku a aktivního životního stylu vede k udržení přiměřené váhy.
Obezita
Obezita a nadváha v dětství je v současné době snad nejvíce diskutovaným problémem v pediatrii, protože problém obezity narůstá znepokojivě rychle. Má často kořeny v dětství. Jsou to špatné stravovací návyky, které je velmi těžké překonat.
Stravovací návyky v rodině
Dětská strava by měla naopak obsahovat dostatek ovoce a zeleniny, a to klidně i několik denně. Ke snídani je vhodné dítěti připravit celozrnné pečivo s ovocem, či jogurt. Ve stravě by neměl chybět dostatek bílkovin, rostlinné tuky a přírodní jednoduché cukry. Spíše než smažené pokrmy dítěti připravujte jídla vařená nebo dušená, obsahují méně tuku. Zamezte nadměrné konzumaci čokolády, bonbonů a dalších cukrovinek i jídel z rychlých občerstvení. Zajistěte dítěti dostatečný pitný režim skládající se z vody nebo šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny. Omezte pití slazených nápojů.
Aktivita
Batolata se neustále něčím zabývají a ráda běhají. Povzbuzujte i vy své dítě k aktivitě. Správný životní styl zvýší šanci, že zůstanou zdravé a že během dne svou energii využijí, čímž si vytvoří vhodné spací návyky. Vyplatí se minimalizovat čas strávený u televize a počítačových her. A jak je tomu s jídlem, tak i se cvičením ( pokud vás dítě vidí cvičit, stane se cvičení samozřejmostí i pro něj). Nejezděte autem, choďte pěšky. Děti si rychle zvyknou se vozit, ale měly by mít místa, kam se chodí pěšky (obchody, hřiště, dům kamaráda poblíž vašeho bydliště). Kupujte hračky, které vyžadují pohyb: kola a tříkolky, koloběžky, prolézací tunely apod. Omezte čas u televize a později u počítače.
Příklad zdravého denního jídelníčku
Z důvodu obsahu malého žaludku a střídavé chuti k jídlu by dítě mělo jíst v menších dávkách. Jídlo by nemělo být příliš teplé, vhodné je podávat jednotlivé součásti pokrmů samostatně, nemíchat je dohromady. Dětem mohou vadit nejrůznější pachy např. rozvařená zelenina, luštěniny, maso, ryby aj. Nezapomínáme na to, že velký význam při příjmu stravy mají i ostatní smysly nejenom chuť (vůně, vzhled, klidné prostředí).
Snídaně by měla tvořit 20 % z celkového energetického příjmu během dne. Přesnídávka stačí když pokryje 5 % denního energetického příjmu. Na přesnídávku tedy bohatě stačí ovoce. Oběd pokryje 40 %, odpolední svačina opět jen 5 % a večeře zbývajících 30 %. Je důležité, aby mezi jídly byl dostatečný časový rozestup alespoň 2 hodiny.
Příklad zdravého jídelníčku batolete naleznete zde.
Zdroj: Penny Preston – Vaříme dětem (Computer Press,a.s. – rok 2010), www.toplekar.cz