Malé dítě, zejména předškolního a školního věku, chce a většinou může jíst téměř všechno to, co jedí jeho rodiče. Proto pokud má jíst dítě zdravě, musí jíst zdravě také jeho rodiče. Dítě samozřejmě potřebuje více mléka a mléčných výrobků, jako nejdůležitějšího zdroje vápníku pro stavbu kostí, a protože má většinou více pohybu než dospělí a jeho organismus roste, zaslouží si energeticky bohatší stravu.
V dnešní době je však fyzická aktivita některých školních dětí nízká, a tomu pak musíme podřídit i přísun energeticky bohaté stravy, aby nedošlo k nadváze. Dítě také potřebuje daleko více pít. Zatímco dospělému člověku stačí v běžných podmínkách kolem 35 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti, dítě do deseti let by mělo vypít nejméně 80 – 120 ml tekutin na kilogram tělesné hmotnosti. V praxi to znamená, že pitný režim by měl denně u předškolního a školního dítěte pokrýt 1,5 – 2 litry vhodných tekutin (ovocné a zeleninové šťávy, minerálky, voda, ovocné čaje).
Rostoucí organismus má také vyšší potřebu železa než dospělý člověk (železo je hojně obsaženo v mase, rybách, drůbeži, ale i růžičkové kapustě, brokolici, černém kořenu, pórku, špenátu). Zásady zdravé racionální výživy jsou ale stejné jako pro dospělé.