Jak a podle čeho vybrat toho správného dudlíka pro naše miminko? Možná na první pohled divná otázka, dudlík je prostě dudlík. Ale když se podíváme na různé typy, které se vyrábějí, není to tak úplně jednoduché. Naše babičky a maminky na výběr moc neměly. Na trhu byla jen takzvaná kytička a tak jsme všichni dudlali právě tu. Dnes je však v každém dětském e-shopu nebo obchodě, lékárně i drogerii nepřeberné množství dudlíků a my často stojíme bezradně u regálu a přemýšlíme, který bude pro to naše dítko ten pravý.
Nejjednodušší je pro nás rozhodování u volby velikosti, tam je to jasné. Velikosti jsou rozděleny podle měsíců věku dítěte, takže hned víme, po které sáhnout. A opravdu je důležité to dodržovat, jelikož velikost pusinky je u čerstvého miminka a batolete velmi rozdílná.
Při výběru materiálu se pak musíme rozhodnout – silikon nebo latex?
Silikon je vlastně speciálně měkčený plast. Je tvrdší než latex, bez jakékoli příchuti a snadno se dá vyvářet. Je odolnější co se týče opotřebení, ale zase náchylnější k poškození.
Latex, což je přírodní guma, má typickou zlatohnědou barvu. Je měkčí a pružnější. Má také antistatické vlastnosti a nechytají se na něj tedy tolik nečistoty. Rychleji se opotřebí sáním, ale zase je menší pravděpodobnost jeho mechanického poškození, například zoubky. Ovšem některému dítku nemusí latex vyhovovat a může být na něj i alergické.
A co tvar dudlíku? Je lepší dudlík ortodontický nebo klasický? Ortodontický, neboli anatomicky tvarovaný dudlík má spodní stranu sploštělou. Díky tomu je jazyk při sání ve správné poloze a zabrání se tak vzniku špatného postavení zoubků. Na špatné postavení zubů má spíš vliv frekvence a délka dudlání než jenom samotný tvar dudlíku. Takže opět závisí na konkrétním dítěti, co se mu bude více líbit.
Rozhodněte se tedy podle toho, co se vám zdá nejvhodnější. Počítejte ale s tím, že poslední slovo při výběru bude mít váš potomek. A to bohužel až ve chvíli, kdy neúspěšný kousek nejde vrátit. Já osobně jsem svému synovi kdysi vybrala ortodontický silikonový Nuk, protože mi byl prostě sympatický. Popravdě se mi tenkrát líbila hlavně jeho žlutá barva a krteček na něm. Naštěstí i syn měl na můj výběr stejný názor a tak se této značky a tvaru držíme dál, jen měníme velikosti. Ale znám i holčičku, jejíž mamince se doma nashromáždila pěkná sbírka různých prakticky netknutých dudlíků než přišla na to, že právě ta stará „komunistická“ kytička je to pravé.
Dudlíkárna.cz má dudlíky NUK – nové vzory 2013
Co se týče značek, barev a vzorů, i tady je naštěstí obrovský výběr a tak se my maminky můžeme dosyta vyřádit při ladění celého outfitu včetně toho dudlíku. No nevypadá to rozkošně, když dudlík má stejnou barvu třeba jako kabátek a capáčky a skvěle to doplňují kalhoty v podobném odstínu?
A ještě jedna skvělá vychytávka. Už jste slyšely o svítícím dudlíku? Doporučuji, odpadne vám noční šátrání ve tmě a hledání vypadnutého dudlíka. Stačí se podívat a hned víte, kde je.
Na závěr přidám ještě několik praktických rad:
Dudlík je vhodné dát dítěti nejdříve po měsíci od narození. Sání dudlíku je jednodušší než sání mléka z prsu a dítě tak může „zlenivět“ a odmítat pít. Po několika týdnech už ale kojení zvládá natolik, že ho dudlík neohrozí.
Při výběru dejte přednost dudlíku, který má štít s dírkami. Může jimi proudit vzduch a dudlík se nepřilepí na pusinku a nezpůsobí tím nějaké kožní problémy.
Dbejte na hygienu a dudlíky pravidelně čistěte minimálně opláchnutím pod horkou vodou a občas také sterilizováním.
Před každým použitím byste měly dudlík prohlédnout, jestli není poškozený. Každá rýha od zoubků nebo malá dírka je důvodem k jeho výměně. Dítko může malé kousky spolknout nebo ještě hůře vdechnout.
Autor: Martina Limbergová