Všechny kosmetické přípravky, jako jsem krémy, masti, pleťová mléka, vody, tužidla, barvy na vlasy, šampóny, deodoranty mohou kůži podráždit. Obsahují totiž konzervační přísady, které brání po otevření osídlení mikroorganismy a tím znehodnocení výrobku. Pacienti s atopickým ekzémem mají navíc pokožku mnohem citlivější, takže nesnášenlivost, eventuelně přímo alergická reakce u nich může být ve zvýšené míře a je nutno s ní počítat.
Výběr vhodného prostředku pro děti i dospělé postižené atopickým ekzémem je vysoce individuální. Při zkoušení nějaké nové masti nebo krému je vhodné ji vyzkoušet na malém okrsku kůže a pak, pokud nedojde k reakci ji použít na celé tělo. Je rozumné kosmetiky používat co nejméně a spíše využít běžné promašťovací krémy, který má již pacient vyzkoušené k ošetření ekzému a suché kůže.
Obecně platí: čím méně kosmetiky používáme, tím je menší riziko podráždění a zhoršení ekzému.
Na trhu je dnes velké množství kosmetiky a jen těžko se v ní lze orientovat. Nápisy jako dermatologicky testováno nebo hypoalegenní kosmetika, či přírodní kosmetika mohou být pouze součástí reklamní kampaně. Přírodní kosmetika není zárukou toho, že ekzematik ji bude dobře snášet. Např. heřmánek byl dlouho dobu používán na různé neduhy a dnes je na něj řada lidí alergická.
Kosmetika je stará jako lidstvo samo. Potvrzují to vykopávky z období jeskynního člověka z doby kamenné. Byly nalezeny hřebeny, sponky, nádoby na masti a oleje. Nebožtík v Egyptě byl vybaven na onen svět sedmi druhy mastí a olejů a dvěma druhy líčidel. Asyřané, Babyloňané a Egypťané si černili vlasy a víčka sloučeninami síry a antimonu.
Osobní kosmetiká úprava má u dívek a žen velký význam pro zdravé sebevědomí a pocity jistoty ve společnosti.
Kůže je neustále vystavována škodlivým vlivům znečištěného prostředí, větší intenzitě záření, chemickým látkám a působením řady mikroorganismů. V případě nastávajícím maminek je někdy úklid a hygiena „úzkostná“, chtějí, až přijde miminko na svět, tak aby mělo totálně čisté prostředí, proto pořád myjí, luxují a používají mnoho čistících a dezinfekčních prostředků. Kůže nastávající maminky je zvýšeně citlivá, a pokud sama trpí atopickým ekzémem, na takový úklid a nadměrné užívání saponátů by si měla dát pozor. Aby kůže zvládla svou náročnou funkci a dovedla se vyrovnat se všemi faktory zhoršujícího se životního prostředí, musíme o ní přiměřeně pečovat.
Správná péče je zvláště vhodná již v kojeneckém a batolecím věku, kdy je kůže tenčí, povrchní rohová vrstva kůže je méně pevná a soudržná a není ještě vytvořen kvalitní kyselý ochranný plášť. Navíc je pokožka kojence v oblasti plen trvale vystavena dráždění močí a stolicí. Proto při výběru kosmetiky pro dítě hledíme na ochranné schopnosti jednotlivých přípravků. Látky obsažené v dětské kosmetice musí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňovat dýchání pokožky a působit protizánětlivě.
Setkala jsem se s názorem jedné maminky, že jejímu batolátku nejvíce vyhovuje tradiční modrá indulona. Určitě proč ne. Ekzém se jim natolik zlepšil, že vyhodila všechny kosmetické masti, krémy, které pro něj měla a nic jiného už teď nepoužívá.
Správně zvolená kosmetika je jedním z mnoha kroků ke zlepšení celkového stavu dítěte postiženého atopickým ekzémem.
Zdroj: Š.Čapková, V. Špičák, F. Vosmík, Atopický ekzém, Galén, 2009