diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Stévie sladká = přírodní nekalorické sladidlo

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Jistě jste už slyšeli o stévii, rostlince, jejíž nať a listy mají velmi sladkou chuť, mnohokrát sladší než cukr, a přitom bez jediné kalorie. Nicméně její klady nekončí sladkou chutí. Nazývaná též sladká tráva, Sugar baby. Potěšení ze sladké chuti je vrozené. Žádné mléko savců není tak sladké jako mateřské mléko lidí, jež obsahuje 6% mléčného cukru. Dokonce i plodová voda je sladká. Žádný div, že lidé už od narození dávají přednost sladké chuti.

Je víceletá bylina s drobnými nevýraznými květy a množstvím podlouhlých vroubkovaných lístků, původem z Brazílie a Paraguaye. Místní kmeny využívali rostlinu na slazení maté, ale také v medicíně na pálení žáhy, cukrovku nebo jako ústní vodu. Hlavním využitím drogy je díky její extrémní sladivosti průmysl potravinářský. Vyrábí se z ní sladidlo vhodné pro diabetiky s 300x větší sladivostí než sacharóza. Je podobná mátě peprné. Nejenže je 300x sladší než cukr, za což vděčí komplexu sladivých látek, souhrnně označovaných jako Steviosid, (nachází se jak v listech, tak i celé nadzemní části rostliny).

Známe jsou i léčivé účinky drogy, která je silně fytoncidní (antibakteriální). Působí též močopudně. Steviosid se snadno uvolňuje ve vodě a je stabilní i při vysokých teplotách jak v nápojích, tak i v jídle. Hodí se hlavně pro přípravu čajů, dietních jídel, salátů, džemů, zákusků či moučníků. Sladidlo na bázi steviosidu je povoleno v Japonsku, Brazílii a jiných státech.
Stévie začíná být hodně diskutovaným tématem. Podle vyjádření Státní zemědělské a potravinářské inspekce je Stévie považována za potravinu nového typu, která však bohužel dosud nebyla prozkoumána a schválena EU a tudíž nemůže být u nás běžně prodávána jako bezpečná povolená přídatná látka, ale jen jako doplněk stravy.

Pěstování stévie
Stévii je možné pěstovat i doma v květináči. V jarních měsících je možné zakoupit semena, která můžeme začít vysazovat už v únoru nebo březnu. Přes léto je vhodné nechat rostlinu venku, na zimu jí ostříhat, na jaře obrazí lístky. Potřebuje lehce kyselou půdu, vyžaduje zálivku. Někdy kolem dubna se sladká tráva objevuje v zahradnictvích k prodeji jako venkovní rostlina. Podle některých názorů není rostlina vhodná pro pěstování v bytě, protože pak neobsahuje dostatek sladících látek.

Účinky na zdraví
– působí proti plísním a houbám
– při padání vlasů, ekzémech, akné, psoriáze a popáleninách
– posiluje imunitní systém a napomáhá rychlejšímu odeznění infekcí
– je velkou pomocí pro lidi trpící nadváhou a diabetiky
– pomáhá při hyperaktivitě u dětí, které citlivě reagují na výkyvy hladiny glukózy v krvi působené cukrem, a kterým změny v mozkové hmotě, vlivem umělých sladidel, mohou škodit
– působí proti zubnímu kazu
– působí na odstraňování závislostí na tabáku, alkoholu či jiných návykových látkách!
– konzumace sladké stévie snižuje chuť na cigaretu
– snižuje krevní tlak, podporuje trávení
– bojuje proti únavě
– zmírňuje alergické reakce
– podporuje činnost slinivky břišní

Nyní je častou součástí přírodní pleťové kosmetiky a produktů pro ochranu a hygienu ústní dutiny- (zubních past, žvýkaček, kloktadel), a na její povolení jako potraviny se čeká.
1 list je více než jedna kostka cukru.
Umělá sladidla jako aspartam a sacharin povzbuzují chuť k jídlu a jsou také ze zdravotního hlediska problematické, byť jsou v potravinářském průmyslu používané. V některých zemích je používání umělých sladidel zakázáno (např. v Japonsku).V zemích Evropské unie není prozatím stévie jako potravina povolena, ale to by se mělo během roku 2011 změnit. Určitě by to bylo škoda, nevyužít tyto účinky pro naše zdraví.

Zdroj:
www.nazeleno.cz
www.naturway.cz
www.bioobchod.cz


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.