V dřívějších dobách bylo soužití více generací běžné a nikdo se nepozastavoval nad tím, že žije v jednom domě třeba 10 lidí. Dnes je už málo rodin, kde žijí „mladí“a „staří“, jak se říká dokromady. Naučili jsme se žít spíše jen ve tří nebo čtyřčlenné rodině. Prarodiče nás jen navštěvují. Soužití více generací má určitě své výhody a nevýhody. Jak se říká, nic není jen černé nebo bílé. Starší generace má už něco za sebou, rady a zkušenosti se snaží předávat mladé generaci. Ta ale o to bohužel nemá zájem a snaží se prosazovat své názory a styly výchovy svých dětí.
V případě, že očekáváte příchod potomka na svět a řešíte bytovou otázku, jak to vlastně vše uspořádat, jistě jste přemýšleli nad otázkou, zda bydlet s rodiči z vaší strany nebo partnera nebo jít do vlastního. Je nutné zapřemýšlet, zda jste ochotni do toho jít a proč. Není to nikdy jednoduchá volba. I když máte sebelepší vztahy, myslím si, že je vhodnější mít každý svou domácnost a navštěvovat se. Mít prostě rodiče blízko, kdykoliv je můžete požádat o pomoc a oni vás. Základem je správná komunikace, říci si vše narovinu, jak to vidí jedna strana a jak druhá strana a vzájemně tolerovat názor druhých.
Příchod miminka do rodiny, která vlastně teprve vzniká je určitě velký krok v životě mladých lidí. Oba vlastně neví, do čeho jdou. Čekají je jistě nádherné chvíle, které stráví se svým miminkem, ale také chvíle těžší, kdy bude miminko plakat, bude nemocné, rozmrzelé. Vy jako rodiče se učíte o dítě pečovat. To intimní zžívání s miminkem vám možná trochu mohou znesnadňovat prarodiče. Jejich nevyžádané rady, i když to myslí dobře, mohou způsobit mnohdy rozepře i mezi mladými a atmosféra doma, jak se říká „houstne.“ Unavená maminka v šestinedělí, příliš horlivá tchýně nebo maminka může napáchat více škody, než užitku. Tímto nechci říci, že by všechny rady byly špatné, to ne. A ačkoli vám pomoc prarodičů zabrání dělat chyby, zabrání vám také se z těchto chyb poučit, což je důležitým krokem při budování vaší rodičovské sebedůvěry. Rady, které platily před 50 lety už dneska možná nejsou aktuální a mohly by miminku spíše uškodit.
Často může být mezi prarodiči a rodiči rozpře o stylu výchovy. Oni vyrůstaly v jiné době a vás jako děti také vychovávaly také v jiné době. I to se musí brát v potaz. Každý rodič se snaží své dítě vychovávat co nejlépe, dle vlastního vědomí a svědomí. Prarodiče mohou mít pocit, že jste příliš benevolentní nebo naopak příliš přísní. Za svým stylem výchovy si stůjte a nenechte se zvyklat různými radami. Důležitá je jednotnost obou rodičů ve výchově. Rady od prarodičů přijímat můžete, poděkujte za ně se slovy, „Maminko, děkuji za radu, vím, že to myslíš dobře, ale nezlob se, udělám si to po svém“
Na závěr bych chtěla říci, že pomoc prarodičů je nesmírně důležitá, nebraňte se jejich radám i nabídkám. Možná se vám jejich rady budou někdy hodit. Když popřemýšlíte, zjistíte, že tchýně možná měla pravdu. Důležité se společně otevřeně komunikovat, aby nevznikala zbytečná nedorozumění, která se pak těžkou berou zpátky.