diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis L.)

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Popis bylinky:

Je to drobná, vytrvalá bylinka vyrůstající z oddenku, kde jsou kopinaté listy uspořádané v přízemní růžici, z které vyrůsta přibližně asi 10 cm vysoký stvol nesoucí květ.  Květ je tvořen bílými jazykovitými květy. Duté lůžko úbrou je kuželovité, na povrchu jamkaté, bez plenek.  Plodem je nažka. Za vlhkého počasí a v noci se úbory zavírají a to tak, že se zákrovní listeny a jazykovité květy okrajové zdvíhají vzhůru a přikládají k sobě. Během dne se otáčejí úbory ke slunci a celý úbor se pohybuje pomalu od východu na západ.

Místo výskytu:

Velmi hojně roste na kulturních loukách, zahradách a  pastvinách z nížiny až vysoko do hor. Je hojná v celé Evropě a na východ sahá až do Malé Asie a Sýrie.

Pozor! V zahradách se často pěstují statnější odrůdy pro ozdobu, (nikoliv pro jejich léčebné účinky), z nichž mnohé mají  kvítky v úboru jazykovité, a to buď bílé, růžové, nebo až dosti tmavě červené.

Sbíraná část a období:

Sbíráme květ zpravidla od dubna do října. Je-li mírná zima, lze sbírat i v zimě.

Způsob sběru, sušení a uchování:

Odštipujeme pouze květní úbory bez stvolů na počátku kvetení, stopka nesmí být delší než 1 cm, a to na počátku rozkvětu a za suchého počasí. Šlechtěné formy sedmikrásek nesbíráme!  Ke sběru je možno použít i hřebenu na heřmánek.

Přirozeně sušíme v tenké vrstvě ve stinném a vzdušném místě. Umělým teplem dosoušíme pouze do teploty 35°C. Usušená sedmikráska má příjemnou vůni a ostrou chuť.

Uchováváme ve skleněných, dobře uzavřených tmavých nádobách anebo papírových sáčcích, krabicích.

Léčivé účinky:

Bylinka má protizánětlivé účinky, působí dezinfekčně. Nálev se používá při katarech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání, neboť  rozpouští hleny.Nálevu lze užít i v rekonvalescenci po zápalu plic.  Dále se používá při zažívacích potížích, proti revmatismu, krvácení a vředovitosti.

Zevně se sedmikráska používá k přípravě nejrůznějších prokrvujících koupelí, obkladů na kožní vyrážky a ekzémy, obklady na špatně se hojící rány a podlitiny. Obklady mohou zastavit krvácení z povrchových ran menšího rozsahu a urychlit tak jejich čištění a následné hojení. Při léčbě bércových vředů se zevně omývají 2-3 minuty vařeným odvarem.

Použití:

 1 ) Čaj na astma se popíjí po celý den po malých doušcích a lze jej dosladit medem. Příprava je velmi jednoduchá. Do litru studené vody dáme asi 30 g květů a listů; a přivedeme k varu. Vaříme přibližně 3 minuty. Poté zakryté necháme stát 10 minut a přecedíme.

2) Čaj na migrénu se pije 2 – 3 x denně. Nálev si připravíme z 1 polévkové lžíce květů a listů zalité 200 ml vroucí vody, necháme 10 minut stát a přecedíme.

3) Čaj na zánět pohrudnice se pije 3x denně mezi jídly. Připravíme si jej stejně jako čaj na migrénu s tím rozdílem, že bylinku dáme pouze do studené vody a necháme přejít varem.

4) Čaj na dávivý kašel pijeme 3x denně mezi jídly. Jednu polévkovou lžíci květu zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 minut stát.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.