Finové jako první celému světu ukázali, že saunování je možné od nejútlejšího věku dítěte až do vysokého stáří. Děti na závěrečném okraji batolícího věku, tj. ve věku dvou a půl až tří let jsou již natolik pohyblivé, že nic nebrání tomu, aby se s nimi začalo chodit do sauny. Navíc už jsou schopné sdělit svoje pocity, co jim je a co naopak není příjemné. Je nutné dítě respektovat. Řekneme si, jaký má saunování přínos, kdy je ten správný čas na saunu a také jak děti správně saunovat.
Proč s batoletem do sauny?
Saunování má především preventivní účinek pro posílení imunity. Vlivem tepla dochází při saunování k bezprostředním změnám v počtu specifických buněk (imunoglobinů), které jsou schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry a jsou na dobu až šesti dnů udržet schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.
Dále má sauna vliv na dýchací systém. V průběhu saunování totiž dochází k rozpouštění a odstranění vazkého hlednu a k uvělnění cest dýchacích. Dětem se tak prohloubí dýchání. Co jako rodiče určitě oceníte je to, že po návštěvě sauny jsou děti zklidněné, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.
Kdy do sauny?
Ve věku okolo dvou a půl až tří let, jsou děti schopné vyjádřit své pocity na neobvyklé prostředí saunové lázně. Pokud je dítě zdravé a zvládá základní dovednosti přiměřené jeho věku (cvičit, běhat, plavat, koupat se v horké i chladné vodě), pak můžete bez obav začít s jeho saunováním. Důležitý je i momentální psychický stav.
Nejvhodnější doba k saunování, je dopoledne mezi devátou a jedenáctou hodinou a to nejlépe po krátké vycházce či nenáročné pohyblivé aktivitě. Potom je ideální čas na oběd a odpolední odpočinek. Pro děti starší je vhodná doba odpolední, nejpozději ale do osmnácté hodiny. Potom by opět měla přijít na řadu večeře a spánek.
Jak děti správně saunovat?
Je nutno si uvědomit, že děti se zahřívají mnohem rychleji než dospělí, protože mají větší tělesný povrch v poměru k tělesné hmotnosti než dospělí, nejmenší děti dokonce až šestinásobně, a teprve v deseti letech se plocha přibližuje stavu u dospělých. Délka prohřívání, která je tak pro dospělé obvykle 8 – 15 minut, se musí proto zkrátit. Kojenci a mladší batolata se prohřívají jen krátce, maximálně do tří minut, ale ani u větších dětí se nemá přesahovat pět minut.
Ideální místo pro saunování dětí je ve spodní části kabiny, asi 90 centimetrů nad podlahou, kde je pro ně vhodná teplota okolo 65 stupňů.
Dále je dobré vědět, že úplně malým dětem stačí jediné prohřátí. Víc není potřeba. A stejně tak, jako je krátká doba prohřívání, je krátké i ochlazování. U menších dětí probíhá pod sprchou v náručí matky. Nikdy se nepoužívá ledová voda, stačí vlažná.
Kdy nesaunujeme?
Ani otužování pouze chladnými podněty, ani zvyšování odolnosti horkou saunovou lázní nezaručí absolutní odolnost dětí vůči infekcím, jimiž bývá mnoho dětí v dětských kolektivech v chladných obdobích roku postiženo. Při každém akutním onemocnění dítěte musí být saunování vynecháno a obnoveno až po době, ve které se sčítá délka doby nemoci se stejně dlouhou dobou rekonvalescence. Při obyčejné viróze horních dýchacích cest to bývá na 2 – 3 týdny.
Před první návštěvou sauny je samozřejmě nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
foto (c) publicdomainpictures.net