Zatímco ve Finsku rodiče běžně berou s sebou do sauny již 14denní miminko, u nás se doporučuje začít se saunováním dětí nejdříve od jejich tří měsíců. Saunování dětem utužuje zdraví a napomáhá k jejich psychické pohodě. Proto dnes řada zdravotních pojišťoven na saunování dětí finančně přispívá.
Při saunování dochází ke zvýšení hladiny imunoglobulinu A, který se vyskytuje na sliznici dýchacích cest. Tato látka zabraňuje pronikání mikrobů, a tím zvyšuje schopnost dětského organismu chránit se před infekcemi. Hladina imunoglobulinu A klesá 7. den po saunování. Z toho důvodu se doporučuje saunování provádět pravidelně 1x týdně.
Na návštěvu sauny s malým dítětem je potřeba se dobře připravit. Teplota v sauně musí být uzpůsobená dětskému organismu a jeho nižším termoregulačním schopnostem. Horká část sauny by neměla být teplejší než 85°C, takže teplota v nižší, chladnější části by měla být kolem 60°C a právě v této části by se mělo dítě zdržovat. Dbejte na to, aby před, v průběhu i po saunování mělo dítě dostatek tekutin. Před vstupem do sauny je také potřeba jej omýt vlažnou vodou a raději s ním ještě dojít na záchod.
Po saunování je třeba zajistit přísun tekutin např. přírodní ovocné šťávy, bylinné čaje, vodu, popř. nakojení kojenců. Saunování by mělo proběhnout na večer kolem 17. až 18. hodiny vždy před večeří.
Děti by neměly navštěvovat saunu v průběhu nemoci a v době rekonvalescence.
Délka saunování – čím mladší dítě, tím kratší prohřívání i ochlazení. Expozice horka podle toho kolísá do 2–3 minut v 1. roce, do 5 minut v 2. roce věku. Prodlužování prohřívání nad 5 minut je u těchto dětí neúčelné, i když nevyvolává poškození dětského organismu. Ochlazení v chladné vodě je jen vteřinové, ve vlažné vodě má trvat maximálně do 1 minuty.