Mateřské mléko je pro miminko tou nejlepší potravou. Už proto, že se jeho složení mění podle toho, jak dítě potřebuje. většina maminek má mléka dost. Některé však z nejrůznějších důvodů kojit nemohou, jejich miminko musí být na novorozeneckém oddělení dokrmováno. I v takových případech je pro ně lepší, když dostane místo náhražek mateřské mléko, byť by bylo cizí.
Kojení miminka chrání před řadou nemocí nejen v raném, ale i v pozdějším věku, zvláště před aterosklerózou, vysokým krevním tlakem, diabetem či osteroporózou. Mléko od jiných maminek je pro kojence či nedonošence výbornou náhradní variantou, a to jak z hlediska nutričního, terapeutického tak i preventivního.
Chce-li se maminka, které naopak mateřské mléko přebývá, stát dárkyní mateřského mléka, musí splňovat některé náležitosti. Musí mít potvrzení od svého obvodního lékaře, že je naprosto zdravá. Předtím tedy bude muset absolvovat vyšetření na některé závažné choroby, jako je například HIV, čekají ji výtěry z krku, vyšetření moči atd.
Mléko se ručně nebo odsávačkou odstříkává do plastikových nebo skleněných vyvařených lahví, které jsou určeny výhradně na mateřské mléko a maminka je dostane přímo v bance. Lahvička musí být sterilní, ale před tím, než ji maminka použije, ji musí vypláchnout horkou vodou. Při mytí v myčce se volí jeden cyklus s teplotou nad 80 stupňů. prvních 10 ml mléka se odstříkává do sběrné lahve, protože by mohlo být kontaminováno bakteriemi. Láhev by maminka neměla naplnit až po okraj, lepší je nechat 2,5 cm od víčka, protože se mléko mrazením rozpíná. Láhev se musí označit jménem a datem “sběru”. Pod odstríkání se mléko dává ihned zmrazit do mrazničky. Při cestě do porodnice je třeba použít přenosnou mrazničku.