Děti se nejlépe učí hrou. A pokud jim k tomu budeme přeříkávat i veselé básničky, stanou se chvíle strávené s naším potomkem těmi nejkrásnějšími. Pro ty rodiče, kteří hledají inspiraci, jsou tady knížečky z pera Romany Suché…
Mě se do rukou dostaly dvě, jejichž autorkou je právě Romana Suchá. Mají vlastně i dost podobný název. Ta první se jmenuje Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky a druhá Dovádivé básničky pro kluky a holčičky. Obě vyšly v nakladatelství Portál a jsou určené pro děti do 3 let. K nim bych neměla zapomenout jmenovat ještě jednu, kterou opět sepsala stejná autorka Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky.
Na obou knížkách mě v první řadě zaujala barevnost. Tedy něco, co je pro batolata jedním z nejdůležitějších, aby je věc, kterou drží v ruce, bavila a zajímala. Ilustrace Venduly Hegerové v obou knížkách jsou velice vydařené a skvěle dotvářejí říkanky i básničky.
Říkanek je v knize třicet a jsou doprovázeny slovními hříčkami, pomocí kterých děti jednak poznávají svět okolo sebe, ale zábavnou formou jej také motivují k činnostem, které, i přes naší snahu, nejsou u dětí příliš v oblibě, jako je například čištění zoubků či úklid hraček.
Druhá knížka je plná básniček, které podporují u dětí aktivní pohyb, opět zábavnou formou hry. Jako hlavní hrdinové v nich vystupují zvířátka, které patří u dětí k nejoblíbenějším. A zaskotačí si jak děti, tak i maminky. Například u básničky s žábami můžete napodobovat tyto zelené tvorečky, jak přeskakují po kamenech apod.
Ilustrace v obou knížkách mohou sloužit i k aktivnímu zapojení dítěte. Jsou jednoduché a odpovídají předchozímu tématu. S dítětem si můžeme povídat, co se na obrázku děje, poukazovat na barvy a tak ho nenásilnou formou zapojovat do učení těchto aspektů.
Aby rodiče věděli, jak mají s dítětem knihu pročítat a jaké činnosti vykonávat, jsou v obou na konci každé básničky a říkanky návody. V knížce o básničkách se jedná o cvičení k danému tématu a nechybí ani návod s obrázkem pro zjednodušení. V knize s říkankami jsou opět návody, jak s říkadlem pracovat. Je jak ilustrovaný, tak i textový, kdy je popsáno doslova, jak například ukazovat létajícího ptáčka nebo tučňáka, jak vytvořit z prstů vítr nebo žabičku apod.
Děti se s pomocí obou knížeček dozví, jak pracovat s rukama a nohama, jak si hezky a příjemně zacvičit a naučí se nepochybně i nějakou hezkou básničku či říkanku. Jsou totiž krátké, tedy přesně takové, aby dítě bylo dostatečně koncentrované a bylo také schopné si je zapamatovat. Knížky jsou zaměřené na vývoj dítěte, na procvičení jemné motoriky, ale i verbální dovednosti a cítění rytmu.
Protože děti potřebují vlastně od malička mluvené slovo, jsou právě jednoduché říkanky a básničky tím nejideálnějším, jak můžeme na dítě mluvit. A protože se v obou knížkách jedná o rýmované básničky a říkanky, jsou právě i proto snadněji zapamatovatelné.
Navíc jsou obě ve čtvercovém formátu, takže se velmi dobře vejdou například do přebalovacích tašek, kočárků apod., tedy takových věcí, které má maminka neustále s sebou například venku. Čas na hřišti nemusí být tedy strávený jen hrou na pískovišti, ale můžeme si s dítětem vyzkoušet i cviky, které jsme se naučily, skákat po kamenech apod.
Knížky jsou báječným pomocníkem pro maminky s dětmi do tří let i staršími a rozhodně bych je obě s vlastní zkušenosti doporučila. Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky a Dovádivé básničky pro kluky a holčičky vydalo nakladatelství Portál.
Foto: nakladatelství Portál