Září je tu už za měsíc a spolu s ním čeká na vaše malé nezbedy nástup do mateřských školek nebo základních škol. Všichni jste napjatí a plní nejrůznějších očekávání.Ale je tu něco, s čím dopředu se počít opravdu nedá. Ano dokonce váš drobeček může v kolektivu vrstevníků onemocnět.
Většina maminek, jejichž potomci již navštěvují některé předškolní či školní zařízení, poznala na vlastní kůži, jak snadno se mezi našimi nejmenšími šíří nemoci, a nezáleží na tom, zda jde o obyčejnou rýmu a nachlazení, nebo o závažnější nákazu.Vypukne-li zde například epidemie planých neštovic, je velmi pravděpodobné, že si toto svědivé vírové onemocnění donese domů každý, kdo proti němu není očkovaný či v minulosti tuto nemoc neprodělal.
Poznejte svého nepřítele.
Ptáte se co vlastně jsou plané neštovice a zač a kde se berou? Jde o jedno z nejběžnějších infekčních vírových onemocnění dětského věku, se kterým se setkává skoro každý předškolák. Způsobují je viry ze skupiny herpetických virů, tzv. varicella-zoster, které se šíří vzduchem-kapénkovou infekcí. Kvůli vysoké infekčnosti se velice snadno přenáší. Inkubační doba této nemoci je poměrně dlouhá-pohybuje se okolo dvou až třech týdnů, poté následuje výsev puchýřků. Nemocné dítě proto může nakazit další své kamarády ještě před tím, než se u něj choroba projeví. Platí, že v raném věku je průběh onemocnění lehčí, u starších dětí a dospělých se může zkomplikovat (například vyšší teplota, i přes 40 stupňů). Nepříjemná vyrážka se objeví nejdříve v podobě skvrn, jenž se postupně změní na svědivé puchýřky naplněné čirou tekutinou, které praskají a tvoří se strupy.
V rámci léčby malý pacient potřebuje klid a dostatek tekutin. Vhodné je natírat puchýřky genciánovou violetí nebo chirurgickou zelení.