Prvosenka, lidově nazývaná petrklíč, je trvalka. Tato bylinka má silný oddenek vysoký cca 30 cm zakončený drobnými kořínky. Podlouhlé vejčité listy jsou umístěny dole v přízemní listové růžici. Každý stvol, ať už jeden nebo více, nese květenství – okolík, kde jsou jednotlivé květy tvořeny žlutou korunou a zelenožlutým kalichem. Petrklíč je typický zejména pro svojí příjemnou medovou vůní.
Místo výskytu:
Nejčastěji roste na horských lukách, na okraji lesů, v křovinách.
Pozor!
U prvosenky rozlišujeme tři druhy: prvosenka jarní, prvosenka vyšší (Priula Elatior) a prvosenka lysá (Primula auricula). Všechny jsou, co se týče léčebných účinků, si rovnocenné a lze je využívat stejným způsobem.
Nesmíme však zapomínat, že poslední druh, tj. prvosenka lysá je přísně chráněna a sbírat se nesmí. Její výskyt je většinou velmi omezený, a to pouze na vysokohorská pásma.
Zbývající dva druhy (prvosenka jarní a vyšší) jsou u nás chráněny pouze částečně, což znamená, že při sběru nesmíme poškozovat podzemní části bylinky.
Sbíraná část a období:
květ v období od března do května
Způsob sběru, sušení a uchování:
Sbíráme celé okvětní okolíky bez stonků za slunného počasi, v době, kdy již opadla ranní rosa.
Květy sušíme ve slabé vrstvě, nejlépe ve stínu, aby květy zbytečně neztrácely svojí původní barvu. Při uměleém dosoušení nesmí teplota přesáhnout 35°C (ostatně jako u většiny bylinek). Správně usušená bylinka musí mít zachovanou původní barvu, vůni po medu, a když ji ochutnáte, tak má i nasládle slizovitou příchuť.
Vzhledem k tomu, že usušené květy snadno podléhájí vlhkosti, je nejlepší je uchovávat v dobře uzavřených nádobách.
Léčebné účinky:
Posiluje srdce a nervy, při nervozitě dobře zmírňuje migrénu a bolesti hlavy. Mimořádně působí i při zánětech srdečního svalu, vodnatelnosti a náchylnosti k mrtvici.
Svými pročišťujícími účinky vylučuje všechny jedy z těla, které způsobují dnu a revmatismus. Trpí-li někdo u tohoto onemocnění silnými bolestmi, je dobré delší dobu pít čaj z prvosenky. Doporučuje se vypít denně 1 až 2 šálky. Silné bolesti by měli časem povolit a vymizet.
Upozornění! Prvosenka sice není toxická, ale je třeba striktně dodržovat předepsané dávkování a nepřekračovat ho, neboť mi mohlo dojít k dávení či průjmu.
Použití:
Čaj z prvosenkových květů se užívá při onemocnění cest dýchacích (uklidňující prostředek při odkašlávání), zánětu ledvin, je vhodný i při migréně. Čaj si připravíme ze 2 lžiček květů, jež přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Denně pijeme po jednom šálku vlažného čaje.
Prvosenkový sirup se používá při nespavosti dětí, závratí a nervových potížích. Sirup si snadno připravíme doma z 450 g čerstvých kvítků, které vložíme do 900 ml vroucí vody. Kvítky chvíli povaříme a přimícháme tolik cukru, dokud se nevytvoří sirupovitá hmota.
Prvosenkový nálev se využívá při vlasových koupelí (vlasy jsou pak jemné, lesklé, voní po anýzu) a na oplachování mastné pokožky s ucpanými póry. Nálev si připravíme snadno z 15 g květů a 1/4 litru vroucí vody.