Milión kostiček, dva tisíce exponátů, 3 patra a desítky nadšených dětí i dospělých. To je stručná charakteristika unikátního místa v centru Prahy. Řeč je o soukromém muzeu Lega, které na vás čeká na adrese Národní třída 21. Muzeum svou rozlohou a počtem exponátů patří k největším v Evropě a za svůj vznik vděčí soukromému sběrateli, kterého domácí sbírka již začala pomalu vytlačovat z bytu, proto se rozhodl své poklady vystavit veřejně.
Co je to Lego, není třeba nikomu vysvětlovat. Ale víte, kdy tato populární stavebnice vůbec vznikla a proč se vlastně jmenuje LEGO? Kostičky Lega se vyráběly již od čtyřicátých let minulého století a jejich vývoj v podstatě pokračuje až dodnes. Zakladatelem firmy byl Dán Kirk Christiansen a jeho snem bylo vymyslet herní stavebnicový systém, který by pomáhal rozvíjet dětskou kreativitu, fantazii a také zručnost. A to se mu také povedlo.
A teď k tomu názvu: jméno LEGO je složeno ze dvou dánských slov – LEg a GOdt (v překladu dobře si hrát).
Tolik, co se týče historie a teď vzhůru do současnosti! Nikde jinde se vám nepodaří spatřit tolik kostiček najednou, než v muzeu Lega v Praze. Na ploše 340m2 uvidíte 20 přehledně rozčleněných tématických expozic. Jsou zde klasické stavebnice jako domy, železnice, letadla, čerpací stanice, hasičská auta, hrady, pirátské lodě atd., ale nechybí i speciality – např. Bradavická škola kouzel, Indiana Jones a chrám zkázy, draci, ponorky, Batmobil, Star Wars i s Mistrem Yoda a dokonce i malý Tadž Mahál! A venku před muzeem je lavička, kde sedí pán v životní velikosti – taky celý postavený z Lega! Ale kromě nejmodernějších a nejnovějších stavebnic najdete v muzeu i modely starší, z roku 1958. U každého exponátu jsou uveřejněné stručné informace, ze kterých se dozvíte název stavebnice, její stáří a dokonce i to, z kolika kostiček je vyrobena. Je jasné, že po shlédnutí takové výstavy má každé dítě ohromnou chuť nějakou stavebnici koupit, nebo si alespoň začít okamžitě hrát. I na to je muzeum velmi dobře připraveno, v přízemí je herna, plná kostiček Lega, čekajících jenom na šikovné dětské prstíky. A samozřejmě za hernou je dobře zásobený obchod, kde můžete své peníze investovat do malého či většího dárku pro své ratolesti. Muzeum Lega je určitě zajímavé i pro toho člověka, který zrovna není fanouškem této kouzelné stavebnice (ale moc pochybuji o tom, že by se někdo takový vůbec našel…), v každém případě jeho návštěvu určitě doporučujeme.
Otevřeno je denně od 10,00 do 20,00 hod., na adrese Národní třída 21, Praha 1.