diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Přikrmování

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

S příkrmy nikdy nezačínáme před dokončeným 4. měsícem.

U dítěte kojeného začínáme po dokonč. 6. měsíci, u nekojených dětí můžeme začít o měsíc dřív. Začínáme obvykle jedním druhem zeleniny ( brambor, mrkev). Po 2-4 dnech přidáme další jeden druh ( cuketa, dýně, špenát, kedluben, květák, kapusta,…) to proto, abychom rozpoznali případné projevy nesnášenlivosti potraviny ( vyrážka, atd.). Když si dítě zvykne na zeleninu, postupně začínáme přidávat jemně nakrájené libové maso ( drůbeží, králičí, jehněčí, hovězí).

Jako další druh přípkrmu přidáváme ovoce. Postupujeme opatrně stejně jako u zeleniny. Každou novou potravinu přidáváme přibližně za 3 dny. 1x týdně nahradíme maso vaječným žloutke ( vejce vaříme 10 min. natvrdo). Vaječný bílek nepřidáváme do 1 roku života dítěte – způsobuje velmi často alergie.

Potraviny způsobující časté alergie: rajčata, papriky, ředkvičky, kysané zelí, celer, citrusové plody, ananas, broskve, rybíz či angrešt. Velmi rizikové jsou všechny druhy ořechů. Mezi alergizující výrobky patří také všechny mléčné výrobky, ty je lépe zařadit dítěti do jídelníčku po dokončeném 10. měsíci věku. Tvarohové výrobky nepodáváme do 1. roku věku dítěte. Jsou zbytečnou náloží bílkovin, která zatěžuje dětský organismus.

Při prvním  krmení lžičkou buďte velmi trpělivá a začínejte velmi malou porcí. 1-2 lžičky jsou na úplném začátku výhrou a pokračujte další den. Nabízejte lžičku tak aby na ni dítě vidělo. Otevřený příkrm spotřebujte do 48 hodin. Nezapomínejme ani na kaše. Po dokončeném 6. měsíci věku již není třeba rozlišovat, zda obsahují lepek. Můžete podávat dítěti chléb, kousek rohlíku, který si dítě vezme do ruky, dá do úst a žvýká. Postupně přidáváme do stravy tužší sousta, aby si dítě procvičovalo kousání a žvýkání.

Postupně jak se mění konzistence příkrmů, ubývá v nich voda. Obvykle po 9. měsíci je potřeba k mateřskému mléku přidávat další tekutiny. Kolem 12. měsíce, začíná dítě ochutnávat stravu dospělých. Samozřejmě nesolenou a nekořeněnou. Jídelníček musí být pestrý, bohatý na ovoce, zaleninu, vlákninu a cereálie. Dítě se začíná zkoušet krmit samo lžičkou. Podporujte ho v tom! Dávejte mu potraviny přímo do ruky. Lze už podávat celá vejce, tavené sýry, bílé sýry, jogurty,…..

Zdroj – Happy baby book – poradce pro mladé rodiče, publikaci připravil tým odborníků na gynekologii a porodnictví, pediatrii, psychologii a dietetiku


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.