Mezi nejčastější úrazy novorozeňat, kojenců a batolat patří pády z výšek. Pády dětí nejsou neobvyklé, ba naopak jsou poměrně časté.
V lidském těle je cca 206-214 kostí volně či pevně spojených. Při narození máme však kostí mnohem více (cca 300 kostí), které vlivem vývoje srůstají, a tím se jejich počet snižuje. Kosti dospělého člověka jsou tvrdší a mají větší lámavost oproti dětským kostem, které jsou měkké, pružné, rychle a bez následků hojitelné. Proto jsou některé dětské zlomeniny laickým okem těžko rozpoznatelné.
S pokrokem ve vývoji našich dětí jde ruku v ruce i větší nebezpečí, které jim hrozí. Proto musí být dětem věnována velká pozornost. K nejčastějším úrazům patří pády z výše. Většina batolat zprvu leze, některá už chodí, děti začínají být velice čiperné a rády zkoumají vše okolo sebe, rády si hrají na dětských hřištích, objevují prolézačky, dovádí na houpačkách a klouzačkách. K největšímu množství pádů dochází právě na dětských hřištích.
Nejohroženější částí dětského tělíčka při pádu je hlava. Nejčastější příznaky po úrazu hlavy, které vyžadují ošetření lékaře jsou:
- Apatie, podrážděnost, změny nálady
- Nevolnost, zvracení
- Poruchy vědomí
- Poruchy vidění
Nezapomeňte, že pád z malé výšky může mít někdy i horší následky než z větší výšky.
Při pádu novorozenců, kojenců a batolat by se měl vždy informovat lékař, aby mohl vaše dítě vyšetřit a potvrdit nebo vyloučit možná zranění.
Prevence
- při přebalování na přebalovacím pultu, na posteli, nebo na stole se snažte jednou rukou neustále dítě přidržovat
- přizpůsobte polohu matrace v dětské postýlce podle výšky dítěte, výše bočnice by měla sahat minimálně do výše dětských ramen
- pokud dítě spí s vámi v posteli, vždy musí spát v takovém prostoru, aby mu nehrozil pád
- při koupi nábytku vyzkoušejte jeho stabilitu
- vstup na schodiště raději zajistěte zábranou.
- ostré rohy nábytku opatřete bezpečnostními kryty, častá jsou poranění dětí právě o rohy nábytku
- zajistěte okna pojistkou proti otevření
- v žádném případě nenechte dítě samotné ve vaně, je dobré používat protiskluzovou podložku
- dítě v kočárku mějte připoutané bezpečnostními pásy
Má zkušenost
Vždy jsem myslela, že mně se to nemůže stát, že dávám pořád pozor, ale opak je bohužel pravdou. Má desetiměsíční dcera je opravdu velmi akční a zvídavý človíček a je hned tady a hned zase tam. Bohužel i já jsem udělala velkou chybu, položila jsem ji na sedačku, která je asi tak 30 cm vysoká a stála vedle ní, jen na vteřinu jsem otočila hlavu jiným směrem a bylo to, moje zlatíčko bylo na zemi. Hned plakala a viditelně neměla žádné zranění, ale jelikož jsem neviděla, jak spadla, jeli jsme raději hned na pohotovost, kde také na žádné zranění nepřišli, ale bylo nám doporučeno dceru 3 dny sledovat, zda nebude mít nějaké změny chování apod. Naštěstí se jí vyrašila jen boule na hlavě, ale jinak byla naprosto v pořádku. Po tomto zážitku už stejnou chybu nikdy neudělám!