Ještě nikdy nebyly výlohy hračkářství a regály supermarketů přeplněné hračkami tak, jako je tomu nyní. Ovšem pozor, ne všechny hračky jsou pro Vaše děti bezpečné.
Nevhodné do tří let
Nejvíce ohroženou věkovou skupinou dětí, kterým může nekvalitní anebo nevhodně zvolená hračka způsobit újmu na zdraví, jsou děti do 3 let věku. Jistě se Vám teď před očima rozsvítil známý nápis, který čteme na většině obalů, a to, že hračka je nevhodná do 3 let věku, neboť děti by mohly snadno spolknout nebo vdechnout malé části. Mnoho rodičů těmto nápisům nevěnuje velkou pozornost, podobně jako nápisům na krabičkách cigaret, že kouření způsobuje rakovinu plic, ale měli by. Tento údaj totiž není samoúčelný. Striktní dodržování tohoto upozornění je samozřejmě nemožné zejména v případě, že má dítě mladší tří let staršího sourozence. Pokud si tedy spolu hrají s autíčky, pak by si měli hrát pouze pod dozorem dospělé osoby, která zasáhne, když se nějaká drobnější součástka uvolní. Jistou dávku záludnosti lze spatřovat také ve zdánlivě nevinných plyšových hračkách. Očička nebo jiné menší části plyšáčků se totiž mohou uvolnit (dítě tomu zpravidla rádo pomůže). Plyšové hračky byste z tohoto důvodu neměli dávat dětem do tří let na spaní do postýlky.
Nebezpečné hračky
Pozor si dejte také na laciné plastové hračky od asijských prodejců. Mohou obsahovat škodliviny a být nekvalitně vyrobené. Nezapomínejte, že malé děti berou všechno do pusy, a tak mohou například slízat lak. Tyto hračky často mívají nízkou odolnost vůči nárazu, snadno se rozpadnou na menší části. Tady pozor na chrastítka! Také z bezpečných hraček se časem mohou stát nebezpečné. Z tohoto důvodu hračky svých dětí pravidelně kontrolujte, zda se u nich vlivem opotřebení neuvolnily nějaké části.
Hraní pod dozorem
Děti si nejraději hrají s předměty, které hračkami vlastně ani nejsou. Jako příklad uveďme televizní ovladač, lux, fén, plastové misky, kelímky, anebo pet lahve. Také tyto předměty v sobě ukrývají mnohá nebezpečí. U ovladače mohou uvolnit malé částečky, které může dítě spolknout nebo vdechnout. Elektrospotřebiče, které nejsou zapojené v zásuvce, se jeví jako neškodné. Pozor ale, aby si je dítě náhodou nezapojilo. Elektrospotřebiče, jako je fén či lux, vždy ukládejte mimo dosah dětí! Dětem nedávejte na hraní ani levné plastové misky neznámého původu, ani kelímky od potravinářských výrobků. Tyto misky mohou obsahovat velké množství fosfátů a dalších škodlivin. Kelímek dítě snadno poškodí a může se o něj říznout. U pet lahví dejte pozor na těsnost víčka. Velmi nebezpečné mohou být také nafukovací balónky, které může dítě vdechnout, když prasknou. Jestliže chcete svému dítěti udělat radost některou z těchto hraček-nehraček, můžete, ale nenechávejte ho během hraní ani chvilku bez dozoru.