ADHD– je anglickou zkratkou názvu attention deficit hyperactivity disorder neboli porucha s deficitem pozornosti a hyperaktivitou. Označuje onemocnění způsobující obtíže se soustředěním, nepřiměřeně zvýšenou aktivitou a impulzivitou dítěte. Dříve tyto příznaky byly pojmenovávány názvy jako lehká mozková dysfukce, minimální mozkové poškození.
Projevy ADHD
Jsou to především obtíže, které vyplývají z narušené schopnosti soustředit se– dítě vypadá, že vůbec neposlouchá, je hyperaktivní, nevydrží chvíli v klidu, stále si s něčím hraje, je impulzivní– dříve jedná, než myslí, je unáhlené, jedná zkratkovitě, nemá zábrany.
Intenzita projevů není stejná, kolísá nerovnoměrně, pro rodiče i dítě je bohužel nepředvídatelná. Někdy působí až dojmem schválnosti.
Pokud jste zaznamenaly některý příznak u vašeho dítěte, nemusí to hned znamenat, že ADHD má. Ke stanovení diagnózy jsou stanoveny kritéria, které zhodnotí dětský psychiatr.
ADHD patří mezi onemocnění, které se vyvíjejí zároveň s růstem dítěte. Rodiče se dostávají do nelehké situace, kdy se musí znovu a znovu přizpůsobovat reakcím svého potomka a hledat vhodné výchovné postupy. Je dávno překonáno, že děti z tohoto onemocnění vyrostou.
Projevy hyperaktivity u batolat
Jedním z hlavních projevů, které matky u batolat popisují je jejich živost, neklid, děti často usnou při hře, v noci špatně spí, nemají pravidelný režim a často přebíhají od jedné věci ke druhé. Zájem o vše ale může působit dojmem normálně vyvíjejího se dítěte. Teprve další vývoj pak ukáže, zda je dítě schopné u svých činností v případě potřeby vytrvat. Někdy se může objevit nevyrovnaný psychomotorický vývoj, to znamená, že dítě umí lézt dříve, než sedět.
Zdroj: ADHD, Porucha pozornosti s hyperaktivitou, Michal Goetz, Petra Uhlíková, Galén, 2009.