Úrazy jsou v batolecím věku velice časté. Dítěti se podařilo postavit na své vlastní nohy, chůze není ještě stabilní a často padá. Většinou se ale jedná o pády, které nejsou vážné, dítě začne plakat, dá se maminkou či tatínkem ukonějšit a zase po chvilce pokračuje ve hře. Batolátka jsou velice zvídavé, rádi vylezou na gauč, z gauče na stůl či skříň. Nechat v této době dítě bez dozoru je hazard. Nikdy nevíte, co může udělat a mnohdy mu stačí opravdu chviličku na to, aby někam vylezlo, vytáhlo ze skříně nádobí, ostré předměty nebo spadlo na zem a neštěstí je na světě. Snažte se tyto předměty dát na místo, kam dítě nedostane, případně jde taková skříň uzamčít.
Čeho si všímat u dítěte po pádu na hlavičku? Pokud si dítě po 10 minutách normálně hraje, chová se jako vždycky, není třeba se pádem na hlavičku znepokojovat. Stačí si vzít ponaučení pro příště, více dítě hlídat, nenechávat bez dozoru, případně mu pořídit helmu proti pádům. Ano, i takové vymoženosti existují. V případě, že je průběh po pádu takový, že se dítě chová normálně, můžete jej nechat usnout, možná v noci jen zkontrolovat a všímat si, jestli se chová i ve spánku tak jako vždycky.
V případě, že se batolátko chová divně, ztrácí vědomí, má problémy s chůzí, nedokáže zvládat činnosti, které běžně zvládá, pokud zvrací více než 1x, je spavé až apatické. Dále pokud jsou zorničky nesouměrné, každá vypadá jinak, dítě může krvácet do mozkové tkáně. Pokud se vám cokoli nezdá a vaše děťátko má některý z příznaků, které jsem vyjmenovala výše, tak neváhejte a vydejte se k lékaři. Raději ať vaše batolátko prohlédne, řádně vyšetří a vy můžete být v klidu.
Přeji Vám, ať je takových úrazů co nejméně.