diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Pomůcka BeSafe Pregnant je vhodná k použití od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

01-besafe-pregnant-ilustracni-foto-zdroj-besafe-02

Těhotné ženy by se v autě měly poutat správným způsobem

Pomůcka BeSafe Pregnant je vhodná k použití od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná

“Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte”, tak zní název celostátního projektu gynekologa MUDr. Jiřího Kepáka, CSc. z Úrazové nemocnice v Brně, který upozorňuje na význam bezpečného připoutání těhotných žen v automobilech, jak řidiček, tak spolujezdkyň. Správné použití tříbodového bezpečnostního pásu – nízko přes pánev a ne přes vrchol těhotné dělohy – pomáhá při prudkém brzdění či autonehodě minimalizovat riziko tzv. seat belt syndromu, při kterém dochází ke zvýšenému tlaku na břicho ženy a možnému poranění dělohy i plodu. Ke spolehlivé fixaci spodní části pásu slouží vtipná a efektivní pomůcka BeSafe Pregnant, ta jednoduchým způsobem účinně zamezí vysunutí automobilového pásu vzhůru do oblasti těhotné dělohy, dojde-li k nečekané dopravní kolizi. Výrobce nabízí dvě varianty instalace, buď pomocí popruhu kolem sedadla, nebo lépe pomocí systému ISOfix, který je dnes běžnou součástí předních i zadních sedaček v automobilu.

02-besafe-pregnant-izi-fix-ilustrace-prodava-babypoint-zdroj-besafe

“Velká část těžkých úrazů během těhotenství vzniká při dopravních nehodách. Přesto je u nás stále ještě význam prevence v podobě správného připoutání tříbodovými pásy podceňován. Dle mého názoru by každá těhotná žena měla být poučena o důležitosti a správném způsobu poutání na sedačce řidiče i spolujezdce,” uvádí MUDr. Jiří Kepák, CSc., gynekolog brněnské Úrazové nemocnice. Celorepublikový projekt “Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte” je tištěnou součástí Průkazu pro těhotné, s krátkým doprovodným textem. Pomocí instruktážního dvojobrázku (těhotná – řidička a těhotná – spolucestující) těhotenský průkaz jednoduchým, nepřehlédnutelným a srozumitelným způsobem vysvětluje a připomíná, jak v těhotenství bezpečně cestovat autem. Bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale významně toto riziko redukují. Dokonce i zdánlivě malý náraz totiž může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení. Takovéto nehody jsou dle slov MUDr. Kepáka nejčastější příčinou ztráty plodu při dopravních nehodách.

03-besafe-pregnant-izi-fix-instalace-04-prodava-babypoint-zdroj-besafe

Připoutaná žena má třikrát vyšší šanci, že při autonehodě přežije ona i její plod

Je důležité poznamenat, že pásy chrání těhotnou pouze tehdy, jsou-li upnuty správně. Spodní pás musí vést co nejníže pod dělohou, ramenní popruh, který by nikdy neměl sklouznout z ramene, směřuje mezi prsy nad vrcholem těhotné dělohy. Upnutí je pohodlné, ani těsné, ani příliš volné.

04-besafe-pregnant-izi-fix-prodava-babypoint-sedadlo-zdroj-besafe

Originální pomůcka z Norska chrání dva životy

Norský výrobce dětských autosedaček firma HTS BeSafe se bezpečnou přepravou v automobilech zabývá více než 50 let. Kromě vývoje zádržných systémů pro děti nabízí skvělou pomůcku pro těhotné ženy. BeSafe Pregnant slouží k uchycení spodního dílu tříbodového pásu co nejníže mimo měkkou tkáň břicha a plod, což ženě zajišťuje pohodlnější cestování bez pocitu tlaku na břicho zejména v pozdním stádiu těhotenství. Zároveň pomůcka jednoduchým způsobem předchází komplikacím, ke kterým by mohlo dojít při autonehodě či prudkém brzdění. Vybírat lze mezi dvěma modely, původní se instaluje pomocí popruhu kolem opěradla sedačky, novější varianta BeSafe Pregnant iZi FIX je uzpůsobena na ISOFIXové úchyty, nebo také pomocí popruhu. V obou případech se pomůcka položí na sedadlo řidiče anebo spolujezdce (vpředu i vzadu) a přichytí jedním z popsaných způsobů. Následně se žena posadí, připoutá a nakonec připne spodní díl automobilového pásu do úchytu na pomůcce BeSafe Pregnant. Výrobce doporučuje pomůcku používat od chvíle, kdy žena zjistí, že je těhotná, případně od druhého měsíce těhotenství.

05-besafe-pregnant-izi-fix-prodava-babypoint-image02-zadni-sedadlo-zdroj-besafe

Připoutaná a s airbagy

Nejen bezpečnostní pásy, ale také airbagy jsou pro těhotné ženy považovány za bezpečné. Při těžkých automobilových haváriích patří airbagy k život zachraňujícím zádržným prostředkům, avšak pouze u správně připoutaných osob. “Síla airbagu je ohromná, exploduje silou větší než 400 kg a rychlostí, která může přesáhnout 300 km/h. Airbagové systémy byly vyvinuty pro muže průměrné výšky 175 cm a váhy 80 kg a byly testovány tak, aby vyhověly jejich potřebám. Pro ženy řidičky airbag vytvoří ochranný efekt pouze tehdy, pokud rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55 – 60 km/hod. Při nižších rychlostech u nepřipoutané těhotné ženy riziko potenciálního poranění způsobené rozvinutým airbagem převýší jeho výhody. Proto je správné připoutání bezpečnostním pásem ve vozidle přednostním zádržným prostředkem,” vysvětluje MUDr. Jiří Kepák, CSc. Podle doporučení dopravních expertů mají být hrudní kost a klenoucí se břicho těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím břichem je vhodné sedadlo úměrně posouvat dozadu.

Více informací o BeSafe Pregnant najdete na www.babypoint.eu a www.autosedacky-besafe.cz.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.