Některé děti břišní polohu náruživě odmítají. Může to souviset s těžkým porodem (vakumextraktor, kleště). Někdy může v pozadá neochoty dítěte být i konkrétní problém- posunutý krční obratel, který nevydržel nápor porodu atd. Mnoho traumat v tělesném prožitku potenciálně představuje i císařský řez. Výborným řešením, jak děťátku pomoci s touto polohou je, Vojtova metoda.
Poloha na bříšku je důležitá pro miminko, protože tělo dítěte zakotvuje. Aby dítě dokázalo se koordinovaně pohybovat, potřebuje vyrovnané svalové napětí. Od krční páteře vycházejí četné svalové skupiny, které mají na svalovou rovnováhu v celém těle obrovský vliv. Dále je tato poloha důležitá, protože předchází deformaci hlavičky, což zdaleka není jen kosmetický problém. Jakmile je hlavička zezadu “spláclá”, dítě má větší problém s ní otáčet a někdy může dojít i k dlouhodobým nežádoucím změnám tvaru hlavy.
Dobrý den, doplním, že Vojtovu metodu vám musí ukázat na rehabilitačním pracovišti, protože je nutné, aby byla prováděna správně. Navíc pro většinu dětí není nezbytná. Stačí miminko několikrát za den alespoň na chvilku dát na bříško, pokud se mu to nelbí, tak je fajn, když si maminka lehne na záda a mimko si položí na sebe. Dítě tak má větší motivaci zvedat hlavičku.