Jako každý člověk, tak i ten náš nejmenší potřebuje mít svůj pitný režim. Až do šesti měsíců věku, kdy ještě nedostává příkrmy, vystačí s kojeneckým nebo mateřským mlékem. Od šesti měsíců po dosažení plné dávky příkrmu může vodu, čaj nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávy. V tomto období není potřeba k pití dítě nijak nutit, jde jenom o to, aby si na podávání jiných tekutin začalo zvykat. Po jednom roce věku se již jídelníček začíná podobat dospělému, proto by mělo dítě vypít kolem jednoho litru tekutin denně a to včetně mléka.
Pro pití je nejvhodnější čistá voda. Do půl roku je nutné používat jenom kojeneckou vodu k pití i k vaření, ale později je již dítě pohyblivé a zvídavé za celý den se mu z rukou dostane do úst více bakterií než z vody.
Minerální vody nejsou pro kojence ani batolata vhodné, protože obsahují velké množství minerálu a ty mohou škodit.
Oblíbeným nápojem pro kojence jsou bylinkové čaje, které by měly být ale také podávány jenom jako doplněk k jiným nápojům, protože snižují vstřebatelnost potřebného železa z rostlinné potravy.
Až do jednoho roku dítěte je potřeba, aby byla hlavní část denní dávky tekutin kryta kojeneckým nebo mateřským mlékem.
Tekutiny nelze dítěti nutit. Vyzkoušet můžeme více druhů hrnečků nebo začít podávat pití po lžičkách. Jsou děti, které dlouho pijí z lahve a pak rovnou z hrnečku. Pokud dítě odmítá vodu nebo neslazené čaje, je možné vyzkoušet mírně oslazený čaj a pak postupně snižovat množství cukru v nápoji, protože cukr u dětí způsobuje obezitu a podporuje tvorbu zubního kazu.