diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Péče o dětské zoubky začíná už u miminek

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Nikomu z nás dospělých nepřijde divné jít si vyčistit zuby ráno, když vstaneme a večer, když jdeme spát. U malých dětí se ale poměrně často můžeme setkat s tím, že rodiče péči o jejich zuby podceňují s tím, že jde o mléčné zuby. Opak je ale pravdou…

První zoubky se začínají objevovat u kojenců okolo šestého až osmého měsíce života. Vždy je to individuální a tak maminky nemusí mít strach, že jejich sedmiměsíční Jakoubek ještě nemá ani jeden zub oproti Kačence, která již má třeba tři. Mléčný chrup je ukončen prořezáním stoliček kolem třetího roku. První se začínají prořezávat dolní špičáky, pak horní a dále od středu k okrajům.

Mléčný chrup je dočasný a tvoří jej dvacet zoubků. Pro dítě má ale velký význam například při žvýkání i při tvoření slov a neméně důležitou roli sehrává při postavení stálých zubů.
Miminka nejsou ale růstem zoubků příliš nadšena. Prořezávání je většinou – i když ne vždy, doprovázeno bolestivostí, ale hlavně neklidem, změnou nálady a zvýšenou teplotou. Tady je na místě upozornit, že zvýšená teplota není horečka – ta již není průvodním znakem prořezávání zoubků, ale může značit nějaké onemocnění. Kojenci v této době také více slintají, strkají si ručičky do pusinky apod. A protože výjimka potvrzuje pravidlo, u některých dětí se lze setkat s tím, že jejich rodiče vlastně ani neví, že jejich potomkovi zoubky rostou.

Pokud chceme zmírnit nepříjemné pocity, které doprovázejí prořezávání zoubků, především tedy bolestivost, můžeme dětem opatřit nejrůznější gely a balzámy, které se vyznačují zklidňujícími účinky. O tom, který je vhodný vám poradí v lékárně, pamatujte ale na to, že i když jednomu dítěti pomůže jeden druh, druhému zase třeba jiný apod. Vhodná jsou i zcela obyčejná kousátka, která jsou naplněna vodou. Děťátko je kouše a tím, že chladí, mu zmírňují i bolest nebo případný otok. O tom, zda použít léky, například Panadol či Nurofen je vhodné se poradit s dětským lékařem.

Kdy zajít k zubnímu lékaři

Tak přesně tuhle otázku jsem položila zrovna nedávno své zubní lékařce. Odpověď byla jednoduchá – jakmile se objeví ten úplně první zoubek. Ne, nemusíte se bát, že si s miminkem sednete do toho nepříjemného křesla obklopeného všelijakými ještě méně na pohled příjemnými nástroji. Lékařka nebo její asistentka, která má k tomu určené vzdělání ukáže mamince, jak se o tyto zoubky starat, čím je čistit, jakým způsobem apod. Každopádně by dítě mělo navštívit svého zubního lékaře nejpozději do jednoho roku života. Prevence vývoje zubů a jejich kazivosti je na prvním místě.

Tyto první zoubky nečistíme klasickým kartáčkem, ale používáme například vlhké vatové štětičky či mulové čtverečky, vlhkou žínku apod. využít lze i tzv. „Infant prsťáček“, což je návlek na prst z gumy, který má na povrchu pryžový kartáček.

Zubní kartáček začínáme používat ve chvíli, kdy se u dítěte objevily i stoličky. Je nutné vybrat takový, který je pro tuto věkovou kategorii určen. Zubní pastu ale používáme až přibližně od roka a to ve velmi malém množství – asi jako je malinká kulička hrášku. Někteří lékaři doporučují čistit do dvou až tří let pouze vodou.

Až minimálně do tří let by zuby měl čistit dítěti rodič. Aby se dítě necítilo ukřivděné, necháme ho, aby si zoubky vyčistilo samo, ale pak mu je tzv. „dočistíme“ sami.

Výživa a péče o zuby

Protože už v prvním roce života dítě přijímá i jiné potraviny než jen samotné mléko, je dobré vědět, že kazivost zubů se dá ve velké míře ovlivnit právě správným složením jeho stravy. Na prvním místě je to omezení sladkostí a to nejen nejrůznějších bonbónů a sušenek, ale i slazených nápojů. Není dobré učit malé děti na slazené čaje, určitě k osvěžení postačí i čaj bez medu a cukru. Velký pozor je třeba podávání nápojů – vynechejte lahvičky a zkuste hrnečky vhodné pro tuto věkovou kategorii.

Ovoce, například jablko také není jakýmsi čistícím prostředkem, jak se někdy lze doslechnout. Ovoce obsahuje cukr, který zůstává v ústech. Je tedy důležité, pokud dáme dítěti večer ovoce, aby si zoubky vyčistilo až po jeho snědení.

A úplně raději zapomeňte na namáčení dudlíků v medu, aby se děťátku dobře spalo. Zoubky se pak kazí takovým způsobem a tak rychle, že jedinou léčbou pak bývá jejich vytržení.

Protože není možné vynechat z jídelníčku všechny potraviny, které můžeme označit za sladké, je proto na prvním místě věnovat pozornost správnému čištění zubů, omezit pojídání velké míry sladkostí během jídel a po večerním čištění zubů již nekonzumovat jakékoli slazené nápoje a jídla. Konzumovat během jídla dostatek zeleniny a ovoce, nevynechávat z jídelníčku mléko a mléčné výrobky, protože obsahují vápník jako důležitý zdroj pro výživu dítěte.

A samozřejmě učit od útlého věku dítěte, že čištění zoubků je samozřejmá věc, na kterou by nemělo zapomínat.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.