Ryby jsou důležitou součástí zdravé stravy. Vyznačují se vysokým obsahem kvalitních bílkovin a dalších nezbytných živin a naopak nízkým obsahem nasycených tuků. Některé druhy ryb nejsou pro kojence a malé děti vhodné, zejména s ohledem na obsah methylrtuti a dalších nebezpečných látek v jejich mase.
Výbor pro výživu Evropské společnosti pro pediatrickou gastroenterologii, hepatologii a výživu ve svém stanovisku z roku 2008 zastává názor, že přínosy konzumace rybího masa u kojenců převažují nad negativy. Hlavním důvodem je fakt, že ryby jsou nejlepším zdrojem omega-3 LCPUFA, jejichž konzumace v kojeneckém věku může mít podle nedávných studí pozitivní vliv na vývoj poznávacích funkcí a fungování imunitního systému u dítěte.
Z mořských ryb jsou pro kojence vhodné např. treska, makrela nebo sleď, ze sladkovodních ryb losos, kapr nebo pstruh. Naopak nevhodné jsou vzhledem k obvykle vysokému obsahu methylrtuti velké dravé ryby, jako např. žralok, mečoun, štika, candát nebo bolen. Nedoporučuje se ani podávání steaků z tuňáka.
Ryby a mořské plody patří mezi nejčastější původce vážných alergických reakcí u dětí. Proto je při podávání kojencům na místě zvýšená opatrnost. Ryby musí být především dobře tepelně upraveny a při prvním podávání by měla být porce rybího masa velmi malá. Navíc je nutné dodržovat doporučení, která zohledňují potenciální obsah methylrtuti a dalších nebezpečných látek v rybách, a podávat kojencům max. 2 porce rybího masa týdně.
A samozřejmě pravidlo číslo jedna – pozor na kosti!