V našem jídelníčku obliba medu opravdu stoupá. Již ve stravě dětí je med doporučován pro jeho blahodárné účinky na zdraví i dietetický význam. I když má med řadu odpůrců i příznivců, v jídelníčku naší rodiny určitě nechybí. Základem je vybrat si dobrého včelaře, který produkuje kvalitní med. Nekupovat med na tržnicích, v supermarketech, protože o jeho původu toho moc nevíme, a kvalita také neodpovídá. Všímejte si, jakou má med barvu, jako konsistenci. Krystalizace je přirozenou vlastností medu, ale v případě, že je med úplně zkrystalizovaný, popřípadě má změněnou barvu, vypadá to, že někdo hodně dlouho ležel. Med lze pomalým zahříváním opět vrátit do tekuté podoby.
V naši rodině máme rádi hodně druhů medu. Tak nějak to střídáme. Např. lesní, lipový, pohankový, květový. Jaký med doporučit dětem na chleba? Určitě pastovaný. Má řadu výhod.
Pastovaný med je ideální pomazánka na pečivo, neboť nestéká a přitom zůstává vždy měkký a vláčný. Obsahuje jemné aroma z nektaru a širokého spektra kvetoucích rostlin. Pro pastování se hodí květové medy i jejich směsi, nejvhodnější je med řepkový. Med akátový, u kterého se cení právě dlouhodobá tekutost, se k pastování nehodí. Med se skladuje v chladnu. Zachová si všechny chuťové kvalitativní vlastnosti medu květového. Má světle bělavou, až nažloutlou barvu, snadno se roztírá, ale neteče.
Vyzkoušejte a uvidíte, že už vaše děti nebudou po konzumaci medu tak upatlané, jako vždycky.