Náš svět vidíme očima, které jsou pro nás nesmírně důležité a děti vidí vše ještě ve svém barevném světě, pokud jim svým chováním vůči nim jejich nahlížení na svět nenarušíme. Oční poruchy u dětí vznikají, když okolo sebe vidí věci, které jsou mu nepříjemné a touží vidět věci jinak.
Podívejme se na některá oční onemocnění, která vznikají právě v dětství a mají duchovní příčinu. Ještě než se vydáte k lékaři, zamyslete se, jestli něco neděláte ve výchově špatně, protože i zdravotní stav dítěte je odrazem vašeho výchovného vedení.
Šilhání u dětí
Sbíhavá šilhavost
Vzniká, když máte na dítě přehnané nároky a snažíte se, aby bylo úspěšnější v životě, než jste byli sami. Přetěžujete ho velkým množstvím kroužků, vadí vám, když se mu něco nepovede, apod. Jenže toto výchovné vedení odnesou očička vašeho dítěte. U dítěte tak zkrátíte bezstarostné spontánní hraní a předčasně je děláte dospělým a vůbec si nevšímáte po čem dítě samo vlastně touží.
Oči toužícího dítěte začnou mít narušeny zrakové osy, které se sbíhají a dítě šilhá. Rozvine se u něj sbíhává šilhavost, která postihuje právě ty aktivní děti, ze kterých v dospělosti vyrostou ambiciózní lidi, kteří stále po něčem touží a jdou tvrdě za svým cílem, pracovně se přetěžují a zapomínají na spontánní žití, následně si tak přivodí i další nemoci.
Všimněte si očiček vašeho dítěte, když se váš potomek začne na něco těšit nebo po něčem moc touží, zrakové osy nejsou vyvážené a oči směřují směrem k nosu. Někdy může šilhat jen na jedno oko. Pokud šilhá na levé očičko, je moc chtivé nebo netrpělivé. Pokud šilhá na pravé očičko, touží po lásce a zájmu druhých. Možná lásku dostává, ale chce ji ještě víc.
Rozbíhavá šilhavost
Vzniká, když má dítě zbytečný strach a má malé sebevědomí. Osa levého oka má narušené rozumové chápání a osa pravého oka má narušené citové vnímání. Oči vašeho dítěte směřují směrem ven-tzv. rozbíhají se.
Dítě se nesmí cítit vnitřně osamoceno, často se s ním mazlete a neustále ho chvalte, zahrňte ho tak opravdovou láskou a naučte ho spontánně se radovat z obyčejných věcí, jak kvete kytička, apod. Zároveň i procvičujte hravou metodou jeho okohybné svaly.
Tupozrakost
Vzniká, když dítě nevidí, co by vidět mělo nebo to nechce vnímat. Při tupozrakosti pravého očička veďte vaše dítě k lásce a k úctě k lidem, zvířatům i rostlinám. Při tupozrakosti levého očička zmírněte u dítěte jeho materiální přání, veďte ho ke skromnosti a naučte ho dělit se s ostatními, aby nebylo vaše dítě sobecké.
Vytvářejte dětem takové podmínky, aby se tu cítily dobře a spokojeně, nedělejte si z nich modly, protože takové uctívání vás stejně jednou zahubí a zároveň zničí jejich vnitřní svět. Radujte se s nimi z maličkostí, hodně se s nimi mazlete, stále jej zahrnujte láskou, která vám pomůže uzdravit jeho nemocná očička.
Zdroj: Miroslav Hrabica: Co nám tělo říká anebo po stopách nemoci