diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Neurychluje vývoj dětí, příroda to vyřeší

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

choditko-ruzove-czI vy jste už zachytili informace o škodlivých vlivech chodítek, tzv. pavouků, na vývoj dětí? Mohlo by se zdát, že jen teď začali fyzioterapeuti upozorňovat na tyto skutečnosti. Není to však zcela pravda. O potřebě ponechat dítě jeho vlastnímu vývoji se již léta učí studenti medicíny, fyzioterapie a dokonce i pedagogiky. Každé dítě je individuální nastaveno, nevhodnými pohybovými pomůckami mu spíše ublížíme, než pomůžeme.

Pohodlná pomoc

Řeč je o klasických chodítkách, tzv. pavoucích. Dnes jsou to vlastně už celé hrací centra na kolečkách. Dítě se vloží do chodítka, které jej stabilizuje, pokud nedokáže udržet rovnováhu, tak se jednoduše posadí. Ohromnou výhodou je, že se nemusíte aktivnějšímu děťátku věnovat. Chodítko má širokou ohrádku, takže dítě na většinu věcí nedosáhne, když ztratí rovnováhu – nespadne, když se unaví, může si pospat. Je toto však správně?

Jsme individuality

Tak jako je každý dospělý jiný, jiné jsou i naše děti. Jen si vzpomeňte, ve škole se někdo učil celé hodiny a druhý se do knih ani nepodíval, známky měli stejné. Jeden je lepší řidič, jiný nedokáže správně parkovat. Vy uděláte stojku a váš bratr ne. Každý z nás je individualita, své nedostatky si umíme takto omluvit, proto bychom neměli ani děti do ničeho nutit a už vůbec ne urychlovat jejich přirozený vývoj.

choditko-maestro-confort-cz

Dítě si řekne, kdy bude chodit

Zkráceně, vývoj děťátka je asi takový: nejprve kroutí hlávkou, postupně se začíná přetáčet – jednou na jednu, jednou na druhou stranu. Když se mu podaří dostat na bříško, zvedá hlávku, postupně se mu podaří postavit se na všechny čtyři. V této pozici zjišťuje, že když se bude chvilku pohupovat, podaří se mu sednout. Vidíte, kdy si dítě sedá?

Když se čtvernožky přesune ke zdi či nábytku, časem se postaví a začne dělat své první krůčky, nikdy to nebude přímá chůze. Dítě půjde nejprve doprava či doleva, až později, když se klouby dovyvíjejí začne chodit rovně.

Každý krok má svůj význam

Každý jeden pohyb, který dítě samo vykoná, je předem dán. Když otáčí hlávku, přetáčí se na bříško, jde čtvernožky… přirozeně, a zejména ve správné posloupnosti, zpevňuje svaly, které právě potřebuje pro daný pohyb. Vytahováním dítěte za ruce do sedu nebo držením jeho rukou vzhůru během prvních kroků mu více škodíme, jak pomáháme. Klouby, svaly a páteř se s naší pomocí vyvíjejí jinak než by měly.

Pokud si myslíte – vždyť i nám rodiče pomáhali a tady jsme! Ano, tady jsme. Ale bez problémů? Myslíte, že nemáte žádné následky z dětství? Nebolí vás kříže? Možná jste brzy seděli. Nebolí vás krční páteř? Možná jste usínali v chodítku, nebo vás brzy přetáčeli na bříško. Krční svaly jste neměli správné zpevněné a chrupavčitá páteř byla neúměrně namáhána.

Mimochodem, dítě do tří měsíců ještě nemá dostatečně silné svaly na hrudníku. Pokud ho dáváte ležet na bříško, musí vynaložit nesmírnou energii na to, aby se vůbec nadechlo. Když začne plakat po přetočení na zádíčka, není to pro to, že se mu na bříšku více líbilo – konečně se může nadechnout a poplakat si.

Konečné následky “pavouků” mohou být ještě horší – skolióza, deformace páteře a ve vyšším věku výměna kloubů.

Neurychlujme vývoj, jen ho podpořme

Existují pohybové pomůcky, které dítěti neurychlují vývoj, ale motivují batole k aktivitě. Například, zatímco miminko chodí po čtyřech, můžete mu dát gumový nafukovací válec. Tato pohybová pomůcka většinou v sobě ukrývá chrastítka, když se děťátko doplazí k válci a udeří do něj, tak se válec zase posune a dítě je motivováno opět kousek projít, a tak dokola. Válce jsou měkké a pružné, takže dítě si s nimi nemůže ublížit.

Pro první opravdové krůčky, kdy se děťátko už pouští a přechází od stěny ke stolu, slouží opěrné chodítka. Jsou to jakési vozíky se čtyřmi kolečky, kterých se děťátko drží a udržuje stabilitu. Když nedokáže chodit, tak si jednoduše sedne na zem. Tyto opěrné chodítka mívají bezpečnostní prvky proti převrácení. Najdete je v provedení pro holčičky jako kočárky pro panenky, ale i variace pro chlapce v podobě nákupních košíků, vláčky nebo je na přední straně chodítka panel s hracími aktivitami. Dokonce, i některé odrážedla mají přidanou funkci takového podpůrného chodítka.

Ostatně pro samostatně chodící dětičky existují jakési „motivátory“ chození. Jde o hračky na tahání či tlačení, které se činností aktivují a vydávají zvuky, případně se hýbou. Hračky na tažení podněcují dítě k chůzi, a díky tomu si dítě samo posiluje svaly a tříbí samostatnou chůzi.

Příroda to vyřeší sama

Jistě uznáte, že uvedené argumenty stojí za zvážení, a když o nich popřemýšlíte, najdete v nich pravdu. Nikde v přírodě neexistuje zvíře, které by svým mláďatům fyzicky pomáhalo ve vývoji. Krmí je, čistí, uklidňují – vše ostatní je na mláďatech. Přestože se od zvířat v mnohém lišíme, nejednou by nám měly být příkladem.


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.