Jsou to totiž také boty, i když na doma nebo do školky. Spočítáte-li, kolik času dítě stráví v terénu a kolik uvnitř budov, vyjde vám jediné: i na přezůvkách záleží.
Průměrné dítě udělá za den osmnáct až dvacet tisíc kroků. A protože se kosti nohy zpevňují až zhruba do osmi až deseti let, miliony krůčků ujde na nožkách, jejichž kostra je ještě částečně chrupavčitá, poddajnější, tedy snadněji deformovatelná. A to je pádný důvod, proč vybrat botky i bačkůrky podle doporučení odborníků, dětských ortopedů či pediatrů, čili specialistů na choroby nohou.
Musí mít bačkory?
Nejde-li o ochranu před chladem, pak podle odborníků není pro vývoj klenby nutné, ani vhodné, aby bylo dítě obuté vždy. Je-li v místnosti měkký povrch – koberec, korek apod., je naopak dobré, chodí-li dítě část dne i bosé. Dochází tak totiž k lepší stimulaci plosek, noha je nucena k větší aktivitě. Na tvrdé povrchy, jako jsou dlaždice, parkety nebo plovoucí podlahy, je lépe dítě obout. O tom se však mezi odborníky vedou spory. Venku na trávě, v písku apod. je chůze naboso jednoznačně přínosná.
Opatek je důležitý
Pro kvalitní přezůvky platí hodně podobná kritéria jako pro boty. Nároky se samozřejmě liší podle věku. Pro děti minimálně do čtyř let jsou nejlepší boty kotníčkové s pevným, dostatečně dlouhým a vysokým opatkem (ta část kolem paty), který ve spojení se zbytkem svršku – tkaničkami, suchým zipem nebo pásky s přezkou – dokáže pevně vést nohu. Tento typ se hodí i pro starší děti, kterým deformita nožky hrozí, nebo už je vyvinutá. Starší děti se zdravýma nohama nemusíte obouvat do kotníčkových botek ani přezůvek, ale stejně vyberte ty s pevným opatkem, a to alespoň do doby, než je kostra nohy zpevněna. Čili asi do třetí třídy základní školy.