Máte doma spousty víček od PET lahví? Určitě je nevyhazujte a začněte je sbírat. Dají se z nich dělat opravdu moc hezké věci. Se svými dětmi je také sbírám. Máme jich už hodně. Syn se podle nich učí barvičky, skládá je na sebe, převáží na tatrovce. Využití je všestranné. Také je sbírám pro svého synovce a neteř, do školky a do školy. Náhodou jsem narazila na tento příspěvek, který mě velice zaujal, jak se víčka z PET lahví dají ještě využít a co z nich nakonec vzniklo? Čtěte dál.
Co do rozsahu nemá tento rekordní pokus zatím v České republice srovnání. Celkem se zúčastnilo 992 škol, které vyrobily z tříděného odpadu 1025 znaků obcí a měst ČR.
Cílem celé akce bylo posílení aktivní účasti občanů na tříděném sběru odpadů v obcích a městech České republiky a podpoření jejich odpovědného přístupu k životnímu prostředí. Fotografie hotových znaků umístěné na www.znakymestaobci.cz jsou prezentací zručnosti a nápaditosti dětí i jejich pedagogů. Rekordní pokus trval více než půl roku. Galerie na webu i reálně vystavené znaky v Brně mají parametry světového rekordu, který byl v tomto týdnu zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov. Certifikát o jeho vytvoření byl odeslán jménem společnosti EKO -KOM, a.s. také do kanceláře prezidenta ČR jako dárek České republice spojený s novoročním přáním všeho dobrého v roce 2011 od desetitisíců dětí zúčastněných na projektu. Na sklonku loňského roku proběhly ve všech krajích ČR výstavy, na kterých byly představeny vybrané znaky lokálně příslušných obcí a měst. Krajské výstavy se spojily 13. ledna 2011 na veletrhu GO a Regiontour v jednu obří galerii. V pavilónu P brněnského výstaviště bylo vystaveno 454 znaků o rozměrech cca 1×1 metr. Znaky byly vyrobeny z materiálů, které jsou recyklovatelné, tedy z takových, které lze běžně vytřídit do barevných kontejnerů. K výrobě byla velmi často použita víčka PET lahví, plastové sáčky a tašky, různé části plastových nádob, papír, ale také nápojové kartony nebo sklo. Nejčastěji použitými technikami při vzniku znaků byly lepení a tvarování. Vzniklé obrazy tak byly plastikou nebo mozaikou, ale hlavně jsou nejlepším důkazem, že se z tříděného odpadu dají vyrobit krásné věci.
Zdroj: www.jaktridit.cz