Tělo se skládá asi ze 70 % vody. Během dnes ztrácíme tekutiny pocením, stolicí, močí, dýcháním a to při běžné látkové výměně. Pokud ještě přičteme tělesnou námahu, ztráty jsou samozřejmě vyšší. Jako správná maminka určitě neustále přemýšlíte, aby vaše děti neměly žízeň. Vyvážená rovnováha tekutin je důležitá pro naše zdraví, protože voda v organismu bezprostředně zajišťuje životně důležité funkce. Transportuje živiny jiné látky v rámci našeho organismu a odvádí z těla odpadní látky, které náš organismus již nepotřebuje. Pokud naše tělo dostává méně tekutin, projeví se to bolestí hlavy, únavou, podrážděností. Malé děti a staří lidé jsou velice náchylní pro vznik dehydratace. Věnujte tedy pozornost, co během dne vaše celá rodina pije.
Je vhodné během dne tekutiny střídat. Jednostranné pití minerálek není pro náš organismus vůbec vhodné.
Co tedy vlastně pít?
Voda patří k výborným nápojům, pomocí ní můžete doplnit tekutiny do vašeho těla. Zdá se vám, že není dobrá? Ochuťte si ji šťávou z citrónu, trochou džusu. Před několika lety u nás přišla éra balených vod bez příchutí. Postupem času jsme se ale vrátili k pití klasické vody z kohoutku. Myslím si, že chuťově je mnohem lepší, než ta v PET lahvích. No, posuďte sami.
Čaje si vaše rodina určitě zamiluje. Bohatý výběr čajů má co nabídnout opravdu každému. Již vašim kojencům vaříte různé čaje vhodné pro daný věk. Můžete si vybrat mezi čajem černým, zeleným, rooibos čajem nebo různými bylinkovými čaji.
Černý čaj je spíše tekutina pro požitek z dobrého nápoje. Obsahuje kofein a jiné stimulační látky. Svým dětem dávejte raději čaje ovocné.
Zelený čaj obsahuje také kofein, ale v menším množství. Je ale výborným zdrojem vitamínů, minerálních látek.
Bylinkové čaje patří mezi oblíbené čaje. Pozor by si měly dávat těhotné ženy, ne všechny bylinné čaje jsou pro ně vhodné. Řada z nich by vám mohla způsobit potíže. Vždy se zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.
Džusy patří k dobrým zdrojům vitamínů a minerálních látek. Kvalita džusů v dnešních obchodech není příliš valná, proto si udělejte džus doma z domácích surovin. Džus je vlastně vitamínová bomba pro tělo. Pro jeho výrobu jsou vhodné téměř všechny druhy ovoce a zeleniny. Např. jablka, karotka, grepy, kiwi, ananas, pomeranče, celer, banány, hrušky, melouny, rajčata červená řepa aj. Důležité je, aby suroviny byly čerstvé a kvalitní. Vsaďte na klasiku, najděte doma odštavňovače po babičce nebo si kupte kvalitní, nový a pusťte se do práce. Trochu námahy za takový výsledek bezesporu stojí.
Pití kávy, lahodného čaje nebo výborného míchaného nápoje pro nás neznamená jen zdroj tekutin, ale především příjemné pocity, posezení s přátely, chvíle relaxace, pohody a klidu. To je wellness nápoj. Napište nám do redakce, jaký nápoj vám přináší tyto líbivé pocity. Máte-li nějaký výborný recept, zašlete nám ho do redakce, Vaše příspěvky rádi zveřejníme. Těšíme se.
Zdroj: Trondle P.: Wellness – Domácí rozmazlování, Grada, Praha 2008