Hipoterapie čili léčba pomocí koně je jednou z forem rehabilitace pro děti s poruchou řízení pohybu, rovnováhy nebo opožděným psychomotorickým vývojem. Takové problémy mívají častěji miminka s komplikovaným porodem v termínu, nebo ta, která se narodila podstatně dřív, než měla.
Význam hipoterapie je především v tom, že krok koně, jeho balanční poloha v 3D rozměru a pravidelný rytmus silně stimulují pacienta k aktivaci vrozených pohybových vzorů. Například pokud stimulujete dítě vleže na bříšku, má během hipoterapie výraznou motivaci ke zvednutí hlavičky i přesto, že toho není ve spontánní aktivitě zatím schopno. Intenzivním opakováním se pak tento vývojový stupeň zafixuje.
Čím dřív se hipoterapie zahájí, tím je její efekt výraznější. Vyplývá to z plasticity mozku, která s věkem klesá.
Jak lekce probíhají?
Při první návštěvě fyzioterapeut dítě vyšetří a stanoví plán a cíl terapie. Dále rozhodne, zda je pro dítě vhodná ambulantní terapie (matka s dítětem dojíždí na terapii cca 2x až 3x týdně) nebo jestli v dané chvíli přinese větší efekt intenzivní forma. Intenzivní hipoterapie přináší největší efekt. Pořádají se 7-10denní hiporehabilitační pobyty. Na nich probíhá terapie 2x denně. Před každou jednotkou se zvolí pro dítě vhodný kůň, tempo, terén a především polohu a délku terapie. Po celou dobu terapie dítě jistí terapeut, rodič může jít též vedle koně nebo využít krátký čas na relaxaci. Po skončení je důležité zachovat dítě v klidu „v klubíčku“, aby vliv stimulace mohl ještě doznít.
Přestože je hipoterapie uznávanou formou fyzioterapie a na svém kontě má spoustu pozitivnívh výsledků, zdravotní pojišťovny ji zatím nehradí. V současné době se cena jedné lekce cca 15 až 20 minut pohybuje kolem 200 Kč.