Vývojové období batolete trvá od jednoho roku do tří let věku dítěte.
Jak toto období prožívá matka? Matka se již fyzicky nemusí o dítě tak stoprocentně starat, je pro ně „jen” jakýsi „dozor”, který chrání dítě před poraněním, upadnutím.
Je to období, kdy matka musí být neustále ve střehu, sledovat dítě, být mu oporou, vzít je kdykoli za ruku…Toto obodbí je pro matku jistě náročnějí, být neustále ve střehu, protože nenechavé ručičky batolete jsou tak rychlé a mnohy dokáží otevřít skříně a cokoliv, co by nás ani ve snu nenapadlo. Je proto nutné domácnost podle toho uzpůsobit, aby se batole nezranilo, ale zároveň také nezapomenout jak zabezpečit všechny věci v domácnosti např. chemické a čistící prostředky, léky a mnoho dalšího, aby vaše dítko nenapadalo začít něco ochutnávat. Neštěstí by mohlo být hned na světě.
Maminka má větší „volnost”, velké procento matek již nekojí, pokud si zajistí hlídání, mohou na určitý čas od dítěte odejít. Využít tak čas, kdy babička nebo manžel dítě pohlídá a vy se můžete znovu navrátit ke svým zálibám, koníčkům. Myslet trochu i na sebe, na své potřeby, své vzdělávání, zdokonalování se. Všechny nálady a emoce je třeba ventilovat, buď pomocí sportu nebo posezení s kamarádkou.
Matka se musí obrnit větší trpělivostí v období vzdoru, které u dítěte tohoto věku nastává. Je to velice náročné období. Snažit se porozumět potřebám dítěte, předcházet situacím, kdy nejčastěji ke vzdoru dochází. Nenechat sebou ale manipulovat. Najít tu zdravou míru.
V batolecím období řada maminek svoje dítě ještě kojí. Kojení je pro batole jistě prospěšné, ale chtěla bych upozornit na pozdější odpoutávání od matky, které probíhá u některých dětí bouřlivě. Nechtějí se vzdát maminčiny blízkosti. Jistě znáte studie, které charakterizují kojení jako velmi prospěšné nejen z hlediska optimální výživy dítěte a citové vazby mezi matkou a dítětem, ale také pro jeho zdravotně preventivní účinek: chrání dítě před střevními a respiračními nemocemi, snižuje výskyt cukrovky v pozdějším věku, zmenšuje riziko vzniku alergií, snižuje riziko vzniku obezity.
Kojení by mělo být základním prostředkem výživy dítěte. V raných měsících života dítěte pomáhá rozvíjet vazbu matka – dítě, nikdy by však neměla existovat psychická závislost dítěte nebo matky na kojení. Pokud se matce nedaří i po třech letech skončit s kojením – a znám takové maminky, měla by se matka v první řadě soustředit na to, z jakého důvodu se nedaří kojení ukončit, jaká je vazba mezi ní a manželem, jaký má vztah k dítěti, co všechno pro ni znamená, jaké je její vlastní sebepojetí.
Dítě by nemělo být naučené si pro prs chodit v jakoukoliv hodinu, vysvlékat matce i na veřejnosti triko, zvláště pokud matka dítě krmila nedávno. Prvotní by měla být vždycky matčina náruč, její objetí, její hlas…
Zdroj:
Špaňhelová Ilona – Dítě – vývoj a výchova od početí do tří let (2003)