Nezvládla jste z různých důvodů kojit? Nedělejte si žádné výčitky, ikdyž si budete připadat jako ta největší krkavčí matka z celého oddělení šestinedělek. I kdyby to bylo jen vaše přání, tak vás zato nemá kdo co soudit. Pokud třeba víte předem, že se vrátíte do práce co nejdříve a krmení z lahve bude pak nutné, tak je na každé mamince, zda s kojením chce začít nebo ne. On také proces odstavování nebude jednoduchý a není to ze dne na den. Pamatuji si jak jsem s kojením bojovala a nakonec to vzdala a sestřičky mě propichovaly pohledy. Jenže jsem byla tak vystresovaná a stres velice ovlivňuje tvorbu mléka a rozjezd samotné laktace. Moje miminko s prsem bojovalo a navíc se k němu dostalo až po 2 dnech. Ale o tom psát nechci. Jen ještě mě napadlo, že tak jako nám všude hlásají nutnost a vhodnost kojení, tak na nás ze všech stran útočí dokonalý obraz úplné rodiny. A kolik je svobodných či rozvedených maminek? A vychovají mnohdy dítě mnohem lépe. Takže pokud nekojíte, nejste hrozná matka. Klid.
Předem jsem s kojením počítala. Vše bylo ale jinak. Moje matka mi musela, než se vrátím z porodnice rychle nakoupit lahve, sušené mléko, kojeneckou vodu, vše vyvařit a nachystat. První lahve jsem používala skleněné. Měla jsem jich asi 5, abych zvládla vyvařovat. Vyvařovala jsem je po každém použití i se savičkami. V hrnci ve vroucí vodě pár minut. Na savičky to jistě nebylo nic šetrného. Ale bylo to nutné. Musíte je tedy měnit častěji. Ikdyž je doba převratných vynálezů, kde existují pohodlné, chytré sterilizátory, které umí sterilizovat třeba v páře, já jsem si informace tohoto druhu nezjišťovala, jelikož jsem s nimi vůbec nepočítala. Ale zvládla jsem souboj se skleněnými lahvemi a pracným vyvařováním, nejsem náročná a ani nemám možnost být, bohužel.
Po čase jsem objevila známou AVENTku, plastovou lahev, která je prezentovaná na každé stránce maminkovských časopisů či reklam v televizi. Proto jsem si ji ale nekoupila. Vlastně jsem si jí všude tam všimla, až jsem ji měla. Nejdřív jsem koupila tu malou, pouze na čaj. A vyhovovala mě, tak jsem pak kupovala větší a větší modely i na mléko. Ovšem už jen po jednou kusu. A pracnému vyvařování odzvonilo. Někde jsem četla, že stačí flašku vymít a nalít do ní vroucí vodu z konvice a vodu nechat vychladnout. To byla úleva. Tímto způsobem jsem tedy vyvařovala a syn to vydržel bez průjmů, zvracení či jiných komplikací. Ovšem u malých kojenců musíte vyvařovat poctivě, klasicky. Jakákoli infekce zažívacího traktu je pro novorozence nebezpečná. Proto se vyplatí prvních aspoň 5 měsíců pečlivě vyvařovat. U starších dětí si to klidně ulehčete jen přelitím vroucí vody. Pokud to s vaším mrňousem nic neudělá.