Bouličky, které se dítěti objeví na bříšku nebo v tříslech, mohou rodiče vyděsit. Nemusí se však bát. Většinou dítěti akutní nebezpečí nehrozí.
Uskřinutí střeva
břišní stěna tvoří několik vrstev. Nahoře je kůže, pod ní vrstva tuku a ještě níž svalovina břišní stěny. Kýla vzniká vychlípením malé části dutiny břišní, jež je vystlaná podbřišnicí, buď nad zevní povrch těla, nebo v některých případech směrem do dutiny hrudní. Obsahovat může část orgánů dutiny břišní – například část střeva, žaludku, u chlapců varle, u holčiček případně vaječníky. Největší nebezpečí kýly spočívá v takzvaném uskřinutí. Střevo se v takovém případě není schopno vrátit do dutiny břišní a zůstává uvnitř kýly.
Pupeční kýla
Pupeční kýla patří k nejčastějším. Kýlní vak se vychlípí do slabé břišní stěny kolem pupíku nebo nad ním. Objevuje se obvykle několik týdnů po narození. Ve většině případů zmizí do 2 let , může včak přetrvávat i do 5 let. Měkká kulovitá “boulička”, která bývá v blízkosti pupíku, zpravidla nebolí. Dítě ji ráno třeba nemá, ale může se objevit během dne.
Tříselná kýla
Při tříselné kýle střevo vystupuje do tříselného kanálu, kterým u chlapců sestupuje varle. Tříselná kýla je nejčastější u chlapců do 1 roku a sama od sebe nezmizí. Často není patrná, ale může se zvětšovat při pláči.
Šourková kýla
Jde o variantu tříselné kýly- kýla vlastně pokračuje až do šourku. Objevuje se často u novorozenců. Nemají-li akutní problémy, čeká se s operací až trochu miminko sesílí.
Brániční kýla
Obsah dutiny břišní se v místech oslabení dostává do hrudní dutiny. Dítě je hned po narození ve špatném zdravotním stavu, a tak je operace ve většině případů nezbytná.