Pokud se u dítěte objeví zvýšená teplota nebo dokonce horečka, bolesti hlavy, uší nebo krku, obvykle nemá na jídlo ani pomyšlení. Totéž se týká samozřejmě i případů, kdy dítě zvrací nebo má průjem. Obecně platí, že během nemoci není nutné mnoho jíst, důležitý je však dostatečný přísun tekutin. Dítěti, které je nemocné, nabízíme spíše kašovitou stravu: třeba řidší bramborovou kaši, rýži uvařenou hodně doměkka, kaši z různých obilnin, jako je kukuřice, jáhly, pohanka, apod. Výborné jsou také zeleninové či kuřecí (případně slepičí) vývary, do kterých můžeme zavařit drobné těstoviny, malé měkké knedlíčky, nebo třeba kuskus.
Když je dětem nejhůř, což bývá obvykle první a druhý den nemoci, obvykle opravdu jediné, co jsou schopné přijmout, jsou tekutiny. Podávejte jim tedy slabý bylinný čaj, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, vše raději trochu teplejší než studené. Snažte se dětem nepodávat sladkosti, i když to možná budou vyžadovat. Raději jim nastrouhejte jablíčko nebo hrušku nebo rozmačkejte banán. Je možné jim podat také ovocný kompot. Pokud dítě stále kojíte (obzvlášť je-li už trochu starší), je to veliká výhoda. Několik dnů se z vašeho batolete stane výlučně „kojenec”, což se mu bude určitě líbit a jen mu to prospěje.
Pokud dítě zvrací nebo má průjem (případně obojí najednou), je dobré podávat dítěti slabý černý chladný čaj, ale jenom po lžičkách. Opravdu to chce trpělivost a podávat čaj lžičkou, i když je dítě žíznivé a nejraději by se napilo pořádně. Lepší je dát dítěti 4-5 lžiček černého čaje, za 10 minut znovu a tak pořád dokola (i v noci, ale tam jsou samozřejmě intervaly mnohem delší). Jen tak tekutiny v sobě udrží a bude řádně hydratované. Při průjmu je dobré podávat rýžový odvar, rýži uvařenou spolu s rozmačkanou mrkví, rozmačkaný banán nebo nastrouhané jablko. Je celkem jedno, zda je průjem důsledkem dietní chyby nebo bakteriální či virové infekce. Samozřejmě pokud je průjem opravdu silný a dítě je celkově ve špatném stavu, je na místě lékařské vyšetření, které prokáže přítomnost virů nebo bakterií a v případě bakteriální infekce se nasadí léčba antibiotiky. Ale to už je záležitost vašeho ošetřujícího lékaře.
Závěrem. Jakmile u dítěte potíže začnou trochu ustupovat, určitě se u něj zase objeví chuť k jídlu. Pokud vaše dítě prodělalo průjmové onemocnění, řiďte se ve výživě radami a pokyny lékaře. Dobrý lékař rodičům předloží dietní plán, je to jídelníček asi na týden, aby dítě na běžnou stravu přecházelo postupně a zvolna. Mělo-li vaše dítě teploty a onemocnění například horních cest dýchacích, není nutná žádná omezující dieta a vaše dítě můžete brzy krmit tak, jak je zvyklé.