Strach u dětí má vždy hlubší důvody. Nikdy dětský strach nezesměšňujte, naopak berte ho velice vážně. Snažte se zjistit důvody vzniku dětského děsu a následně se je pokuste společně s dítětem odstranit z jeho hlavičky.
V případě, že dítě změní svoje chování (v noci pláče, má noční můry, začne mít tiky), okamžitě kontaktujte odborného lékaře. Tyto změny v chování dítěte mohou znamenat, že ho něco trápí, že se s něčím nedokáže vyrovnat (např. strach z odloučení rodičů, z učitelky, ze špatné známky, z týrání, …).
Dítě se musí zhruba do 5-6-ti let věku vyrovnat s několika formami strachu, které má mnoho podob.
- během prvních měsíců života cítí miminko strach ze ztráty kontaktu s matkou, proto jej při pláči většinou ukonejší pouze matka, která vezme miminko do náruče
- zhruba v osmi měsících se u dětí začíná projevovat strach z cizích osob
- v jednom roce se navrací strach z odloučení
- po dosažení třech let věku dítěte se objevuje strach ze smrti, ze ztráty blízkých
Děti milují vyprávění o čarodějnicích, čertech a strašidlech, ale zároveň se jich děsí a bojí. Většina rodičů, se snaží dítěti logicky vysvětlit, že strašidla a duchové neexistují, že to jsou jen postavičky z pohádek, bohužel ne všechny děti na tato vysvětlení přistoupí.
Jestliže vaše dítě tvrdí, že se bojí např. strašidla, zkuste použít některé z níže uvedených triků:
- Pokuste se společně s dítětem strašidlo najít a odstranit. Podívejte se na místo, kde se podle tvrzení dítěte skrývá, chyťte ho a vyhoďte oknem.
- Můžete si vymyslet i zaklínadlo, které použijete pro zmizení bubáka.
- Strašidlo, čerta nebo strašáka můžete i nakreslit nebo vymodelovat, aby si je dítě mohlo lépe představit a potom jej můžete společně zničit.
Abychom vás trochu uklidnili, tak určitá míra strachu i bázně je užitečná. Ochraňuje každého z nás před nebezpečím a varuje před různými hrozbami. Vždy je však nutné položit si otázku, co je důvodem, že se dítě bojí a dle toho i k problému přistupovat.