Atopický ekzém se u kojenců objevuje už kolem třetího měsíce. Nejprve na obličeji a na krku, postupně se přesouvá i na končetiny, někdy i na tělíčko, miminko ho může mít i ve vláskách. Zánětem postižená kůže je citlivá k infekci, ta se do ní dostane snáze než u zdravých dětí. Ekzém se někdy může zhoršit i při celkovém onemocnění. Z potravin často jako alergen působí bílkovina kravského mléka, vejce, ořechy, aromatické a kyselé ovoce, ryby, sója, lepek, petržel, celer, rajčata, mák atd.
„Atopickému“ dítěti vadí i cigaretový kouř, drsné či vlhké počasí, prašné a znečištěné prostředí, klimatizované místnosti, syntetické materiály a vlna. Pokud jde o léčbu doporučí vám lékař, který dítě zná, antihistaminika, krémy a mastičky, pasty a koupele. ( My jsme toto všechno dostaly a bylo to ještě horší. Nakonec nepoužíváme žádné krémy,mastičky,oleje ani koupele a ekzém se drží stranou).Možná vám to bude chvilku trvat, ale přijdete na to, co dítěti nesedí.A toho by se mělo vyvarovat – jak ve stravě, tak v běžném prostředí.
Jak vyléčit atopika
Atopická dermatitida nastupuje kolem třetího měsíce. Do tří let jsou to většinou ložiska svědivých červených pupínků se sklonem k mokvání. Kůže na postižených místech zčervená. Objeví se drobné pupínky a puchýřky. Ty mokvají. Pak se pokrývají stroupky a šupinami. Drobečci špatně a neklidně spí. A pokud chcete, aby si postižená místa nerozdrásali do krve, nemůžete je nechat v postýlce bez rukavic. Starší děti mívají většinou ekzém na rukách, zápěstích, v podkolenních jamkách a kotnících. Akutní projevy se i chronické změny se střídají – kůže je ztluštělá, velmi suchá a křehká – takže ani teď v klidu si neužijete. Nezbývá vám než doufat, že váš potomek bude patřit mezi asi 50% dětí, u nichž atopická dermatitida do 13 let odezní. Citlivější suchou kůži budou mít však po celý život.
Patero malého atopika
- Čím méně je kosmetiky, tím lépe. Když už, tak hypoalergenní neparfémované přípravky.
- Oblečení by mělo být bavlněné a vzdušné. Dítěti nesvědčí ani umělá vlákna, vlna a kožešiny.
- Některé prací prášky nemusí dítěti vyhovovat. Prádlo dobře vymáchejte. Aviváž je nejen zbytečná, ale dokonce i nevhodná.
- Že jsou plyšáci skvělí kamarádi? Ale mohly by dráždit. Odepřete si i domácí zvířata, jejichž srst by mohla stav dítěte zhoršit.
- Dlouhý pobyt v chlorované vodě kůži vysušuje. Lepší je krátká sprcha a ne příliš mýdla. Nebo můžete vyzkoušet olejovou koupel.