Celiakií se rozumí autoimunitní onemocnění charakterizované tvorbou protilátek proti buňkám tenkého střeva. Tento nepříznivý proces přitom probíhá v závislosti na příjmu potravy obsahující lepek. V praxi to znamená, že člověk postižený touto nemocí nemůže, a to ani v minimálním množství, do svého jídelníčku zahrnovat obilné druhy s lepkem. Ze stravy je tak nutno vyřadit pšenici, žito, oves, ječmen a špaldu.
Jde bohužel o chronické celoživotní onemocnění, projevující se zánětlivými změnami sliznice tenkého střeva, které vedou k porušení vstřebávání živin, minerálů, vitamínů i vody. Stupeň postižení může být různý. Celiakie je mnohdy mylně považována za onemocnění vznikající výlučně v dětském věku. To je pravděpodobně dáno tím, že u novorozených dětí jsou její příznaky zpravidla daleko snáze rozpoznatelné, zatímco v pozdějším věku probíhají často skrytě a nevýrazně, což mimo jiné značně komplikuje diagnózu.Celiakie se však může projevit i kdykoliv v dospělém věku, nejčastěji pak mezi 20. – 30. rokem věku. V současné době je diagnostikováno asi 10 – 15 % obyvatelstva.
Fakt, že touto nemocí trpí náš potomek, zjistíme již při zavádění zmíněných potravin do jídelníčku dítěte v ranném věku. Jindy se potíže objeví až později, např. s nástupem dítěte do školy, kdy zde může být spouštěcím mechanismem, mimo genetického zatížení i stres.
Klasickými příznaky jsou:
- celkové neprospívání
- zpomalení růstu
- zastavení váhového přírůstku
- vzedmutí břicha a jeho bolesti
- Objevuje se stolice s vyšším podílem tuků, případně průjmy
- Postupně se vyvíjí bílkovinná podvýživa a poměrně často je přítomna také chudokrevnost
Protože nejde o pouhou alergii, ale o intoleranci na lepek, jedná se o celoživotní problém. Řešením je přísné dodržování bezlepkové diety, jejímž dodržováním potíže obvykle vymizí v relativně krátké době. Celiakie je nemoc prozatím nevyléčitelná a tudíž i stabilní porušování diety se vám může v budoucnu nevyplatit.
Je nutné si uvědomit, že celiakie je rizikový faktor vzniku dalších vážných onemocnění – cukrovky, revmatické artritidy nebo nádorových onemocnění. Ta vznikají s největší pravděpodobností v závislosti na snížení funkci imunitního systému společně s dráždivým antigenním vlivem a zvýšenou střevní propustností. Nejčastěji jde o karcinom jícnu či žaludku nebo zhoubný lymfom střeva.
Bezlepková laskomina pro děti – HARIBO Creamy Dreams. Želatinové jogurtové bonbony neobsahují mouku, škrob ani jiné obiloviny s obsahem lepku. V krémovém želé naleznete sušený jogurt a syrovátku, které dodají bonbonům lahodnou chuť a podporují zažívání.
Zdroj – Rodiče 11/2006 a www.celiakieaja.cz