Některá děťátka trpí silně na opruzeniny. Mohou být opruzené až do krve, trpí bolestmi. Zvýšené riziko opruzenin je zejména v horkých dnech, při průjmu či častějších stolicích.
V případě sklonu k opruzeninám nepoužívejte dětské vlhčené ubrousky. Ani ty označené “super sensitive” nebudou nikdy tak šetrné, jako je omytí vlažnou vodou nebo ředěným řepíkovým odvarem a jemné “oťupkání” bavlněnou plínkou či osuškou.
Zkuste jinou značku krému na opruzeniny. Nechte si poradit v lékárně nebo u pediatra, vyzkoušejte jich více. Každému dítěti vyhovuje trošku něco jiného, některé se bez krému obejdou úplně. Maminky si hodně chválí Sudocrem, Pityol, Bepanthen, Imazol nebo Vitellu. Dobrá je také kosmetika s výtažky z konopí.
Časté větrání zadečku a pobyt bez plínek není vždy možný, ale přispívá k řešení problémů s opruzeninami. Nechte dítě s holým zadečkem kdykoliv je to možné.
Agresivní ovocné kyseliny také přispívají k opruzenému zadečku. Vyloučit ovoce z jídelníčku není vhodné, ale různé ředěné džusy, ovocné šťávy či čaje zkuste vynechat.
Některé maminky mají zkušenost, že přechod na látkové plínky tyto problémy zmírnil a někdy i odstranil. Jedná se ale o podstatnou změnu, zejména pro maminku. Pokud se jednorázových plínek nechcete vzdát, vyzkoušejte alespoň jinou značku.
Pokud se problémy nezlepší a dítě trpí, neváhejte se poradit s kožním lékařem.