Se vzrůstajícím počtem nehod malých batolat, uveřejněných v tisku, ba i z osobních případů ostatních maminek, které slyším okolo sebe, je pro všechny maminky varováním, aby dávaly na své děti pozor! Jen tak si ušetří čas, peníze i nervy za návštěvů doktorů. Někdy stačí jen vteřina nepozornosti, zazvoní telefon, někdo nás vyruší a už může nastat malý nebo velký malér.
Bezpečným místem pro hraní a další činnosti má být náš domov, i kdy právě doma se stává nejvíce úrazů. Je lepší při plánování potomka si promyslet zařízení bytu, protože byt se většinou zařizuje pro potřebu dospělých a dítě se pak přivede do prostředí, které vyhovuje nám. Je lepší ale udělat bezpečnější prostředí už dříve, než nás k tomu donutí první úraz. Proto se podívejte kolem sebe z úrovně, z výšky vašeho dítěte, které se začíná pohybovat, kam všude může dosáhnout a odstraňujte nebezpečné předměty, jen tak zabráníte pádům, opařeninám, popáleninám, atd.
Nejvíce úrazů vzniká v kuchyni:
-při vaření nad plotnou nebo manipulaci s horkými nápoji nikdy nedržte dítě v náruči! Nikdy nevíte, kdy udělá nečekaný pohyb, i šálek kávy nebo čaje může být pro dítě vážným opařením.
-při pečení v troubě dbejte, aby k ní dítě nemělo vůbec přístup (jsou lepší trouby s dětskou pojistkou) když otevíráte horkou troubu, mějte dítě dostatečně daleko, (třeba v síti nebo ho předejte jiné osobě) jen aby za vámi nemohlo přiběhnout.
-horké hrnce, rychlovarnou konvici s horkou vodu, horké nápoje, jídla, atd. vždy mějte co nejdál od kraje kuchyňské linky, rukověti a držáky hrnců a pánví otáčejte směrem dozadu a volte raději zadní plotýnky.
-nedávejte horká jídla a pití na stůl s ubrusem, batolata milují zábavu, kdy rády ubrus strhávají.
-zajímavým místem je odpadkový koš, proto pozor, když vyhazujete nebezpečné věci.
-ve skříňkách a zásuvkách dosažitelných pro děti nikdy nenechávejte nebezpečné předměty, nože, zápalky domácí a čistící prostředky (je lepší koupit si třeba zásuvkovou pojistku nebo bezpečnostní zámek, či něco podobného, které zabrání, aby si dítě nemohlo zásuvku otevřít).
-nenechte volně ležet kabely elektrických spotřebičů, konvic, robotů a dalších přístrojů, mají být vedeny za linkou nebo tak, aby nedošlo ke stržení. Nepoužívejte poškozené přístroje a kabely!
-při větrání v kuchyni pozor na otevřené okno!!! Otevřené okno děti láká, zvlášť, když si můžou podstrčit stoličku nebo vylézt na židli. Okna by se měly zabezpečit tak, aby se nedala otevřít na více než 10 cm.
Zdroj: brožurka Bezpečný domov pro děti- doc. MUDr.Veronika Benešová, MUDr.Petr Nencka.