diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak správně odstranit klíště

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

V jarních a letních měsících většina rodin pravidelně vyráží do přírody, tráví veškerý čas s dětmi na zahradě nebo chalupě. Bohužel to ale nese určitá rizika v podobě přisátí nezvaného parazita – klištěte. Jak jej správně odstranit? Přisáté klíště byste měli odstranit hned, jak ho objevíte, a to s pomocí gumových rukavic. Nejlepšími nástroji jsou speciální kleštičky nebo pinzeta. Klíště nejprve zakápněte dezinfekcí, pak ho uchopte pinzetou a viklavými pohyby jej pomalu a opatrně vytáhněte z kůže. Snažte se, abyste ho nepřetrhli. Místo přisátí je vhodné opět potřít dezinfekcí. V dnešní době už se nedoporučuje potírat příslušné místo tukem (olejem) – poslední výzkumy totiž ukazují, že klíště se v takovém případě začne dusit a pustí do rány veškerý svůj obsah včetně viru encefalitidy a bakterie způsobující boreliózu. Postupem doby se upustilo také od točení klíštěte proti směru hodinových ručiček, které často končí přetržením parazita. Jakmile se klíště při odstraňování přetrhne, hygienici radí ránu vydezinfikovat a vyhledat lékaře.

Po vyjmutí klíštěte může místo přisátí zrudnout a svědit, ale reakce by měla do tří dnů zmizet. Někdy se vytvoří pupínek nebo puchýřek, což je přirozená zánětlivá reakce na sliny klíštěte, které jsou plné bakterií. Je však třeba zpozornět, pokud se zarudlé ložisko ani po několika dnech nehojí nebo nově vznikne v místě, kde bylo před pár dny přisáté klíště – nebolí, nesvědí a postupně se šíří, přitom otok je minimální. V takovém případě by se mohlo jednat o zánět, který je známkou boreliózy, a je tedy třeba ihned vyhledat lékaře.

Infekce klíšťovou encefalitidou se na kůži nijak specificky neprojeví, virus rovnou napadá nervovou tkáň. Pokud ale začnete týden až dva po odstranění klíštěte pociťovat chřipkové příznaky s bolestí hlavy a celkovou únavou, měli byste ihned vyhledat lékaře.

Jak rychle je třeba klíště vytáhnout?
Čím déle klíště saje, tím více slin vypouští, škodlivé bakterie nebo viry se rychleji množí a zvyšuje se jejich dávka. Původcem boreliózy se člověk nakazí zpravidla po 12 až 24 hodinách s klíštětem na těle, virům klíšťové encefalitidy stačí hodina.

I proto je důležité nepodcenit důkladnou večerní kontrolu celého těla. Klíště lze navíc v prvních hodinách po přichycení jednodušeji odstranit, neboť se přidržuje jenom kusadly. Později kolem nich vytvoří obal z takzvaného cementu a vytažení je obtížnější. Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, mohlo by dojít k přenosu nákazy. Po vyjmutí ho spalte nebo spláchněte na toaletě.

Nebezpečné může být i vytahování klíšťat ze srsti psa nebo kočky. Kontakt nakaženého klíštěte s rankou na ruce může mít stejný důsledek jako přímé přisátí.

Zdroj- www.pozorkliste.cz


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.