Dvouleté batole sedí u misky s krupičnou kaší a láduje se ze všech sil. Umí to pěkně samo. Ovšem tvářičky si zmalovalo při té snaze strouhanou čokoládou a vypadá jako indián před útokem. Z koutku úst si hledá cestičku potůček rozpuštěného másla a končí svoji pouť na pestrobarevném bryndáčku. Holčička má sladká jídla ráda. Když je k obědu takováto “mňamka”, nemá s ní maminka dočista žádné problémy. Maminka je však rozumná a dobře ví, že na jídelníčku nemůže být jen sladké jídlo. Mohlo by to mít za následek nedostatek příjmu dalších nezbytných složek potravy, což by se mohlo odrážet na vývoji dítěte. Vždyť právě výživa ovlivňuje růst a vývoj člověka od narození až do dospělosti. Energie získaná ze stravy ovlivňuje veškeré metabolické děje v organismu. Maminka, která to ví, trochu znejistí, když její děťátko ztratí svůj dřívější zájem o papání. Nemusí se však znepokojovat. Dítě od jednoho do tří let roste pomaleji než rostl kojenec. Dochází ke změnám v jeho tělesném vývoji. Prodlužují se končetiny, ubývá tělesný tuk a začíná přibývat svalovina.
Významné složení stravy. Batolátko má už za sebou svoje první krůčky, a tak se pochopitelně zvyšují nároky na pevnost struktury kostí. Změna ve vývoji a růstu musí jít ruku v ruce s nároky na výživu. Dvouletý capart nemá takovou energetickou potřebu na kilogram své váhy, jako měl ještě před pár měsíci coby kojenec. Potřebuje však poněkud změněnou skladbu jídelníčku. Například vyšší tvorba svaloviny vyžaduje vyšší potřebu bílkovin. Především bílkovin živočišného původu. Aby mělo děcko pevné kosti, musí mít ve stravě dostatečný přívod vápníku a fosforu. Zvětšování objemu krve v organismu vyžaduje vyšší přívod železa. (Mluvíme zde o všeobecných zásadách výživy většiny batolat. Budu-li nadále doporučovat zařazování masa do dětského jídelníčku, pak tak činím i s vědomím, že existuje stále se rozrůstající společenství vegetariánských rodin, v nichž se dítě masa nedočká a jeho vývoj probíhá většinou normálně. Je tomu tak především proto, že maminky-vegetariánky mají dokonale nastudované informace, čím a jak dítěti maso nahradit. Mají-li některé rodiny s alternativní výživou problém, mohou se obrátit na poradnu pro alternativní výživu při FN v Motole.
Rozehrajte fantazii. Děti tohoto věku většinou dobře přijímají ovoce. Zeleninu s ostrou chutí (cibule, kapusta či jiné) však často odmítají, preferují spíše křehkou a syrovou zeleninu. Když se v zimě vrátíme z procházky, je možné nabídnout dítěti teplou polévku, plnou zeleniny. Zkuste malému strávníkovi naservírovat brokolicové či květákové pyré nebo mu bramborovou kaši »rozveselte« strouhanou mrkvičkou. Pro batole je i jídlo hra, proto dává přednost zelenině zajímavě vykrajované, vajíčku ozdobenému hráškem a mrkvičkou do podoby žabáka. Tady se nápadům meze nekladou. Maso na talíři musí být měkké, aby se dalo snadno žvýkat. Proto batolata upřednostňují karbanátky, mleté řízky nebo párky, jejichž konzumaci bychom však měli omezit. Jestliže jedenkrát dítě zjistí, že se maso nedá ukousnout, nebude o ně příště stát.