Venku už je podzim v plné síle, a to je pro nás rodiče jasný signál ke koupi nových zimních bot pro naše ratolesti. Já jsem toto martyrium se svou dvouletou dcerou absolvovala nedávno a nebyl to tedy žádný med. Měla jsem vcelku jasnou představu, jaké boty chci pořídit a do kolika peněz. Zavítala jsem tedy do našeho oblíbeného obchodu s obuví a po několikerém zkoušení i vybrala boty, které jsou nejen pohodlné a teplé, ale také lehké a kvalitní.
Jaké jsou tedy vlastně zásady při koupi bot pro dítě?
První zásadou je koupě vždy nových bot s atestem, rozhodně nebrat už boty používané po starším sourozenci či po dětech od kamarádek. Každá noha je originál a podle ní se i bota vytvaruje. Nošením už použitých bot se může Vašemu dítku noha zdeformovat, a to nevratně. Dalším problémem bývá samotná koupě bot, kdy by se obě nožičky měly řádně změřit jak na délku, tak i na šířku a podle té větší míry vybrat tu správnou a padnoucí obuv. Správná bota by měla být o 12 až 15 mm delší než noha. Tento prostor je nejen rezervou pro rychlý růst malé nožky, ale také umožňuje volný pohyb prstů při chůzi. Dítěti vyzkoušejte obě boty a nechte ho projít se po prodejně, bota by neměla padat z paty a prsty by zároveň měly mít volný pohyb. Typickým gestem rodičů při vybírání bot, je hledání palce, to je naprosto zbytečné, protože děti reflexivně prsty krčí a výsledný dojem je závádějící.
Rodiče by také měli dbát na další faktory, které ovlivňují správnou chůzi dítěte, a to materiál, ze kterého je bota vyrobena, její ohebnost, tvar, stélka a v neposlední řadě také podpatek. Nejvhodnější jsou samozřejmě boty vyrobené z přírodních materiálů, které dokáží dobře cirkulovat vzduch. Bota musí být také dostatečně pevná, obzvláště u malých dětí se doporučuje kotníková obuv. Podpatek by měl být co nejširší a nejnižší a nejlepší jsou boty na šněrování nebo suchý zip, nevhodné pak tzv. balerínky a podobné typy, které mají volnou patu a nárt. Vyvarujte se také koupi příliš tuhých botů, jejichž podešev jde v ruce jen těžko ohnout. A v neposlední řadě dbejte také na váhu boty. Dítě je za den pořád pohybu a příliš těžká obuv by nebyla pohodlná.
Pro správný vývoj dětské nohy není důležitý jen pohyb v botech, ale také chůze naboso. Proto nechte své děti v létě běhat bosé po trávě, písku či jemných kamíncích, jejich nožce to jen prospěje.