diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jahodník obecný (Fragaria vesca L.)

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Popis bylinky:

Je to nízká vytrvalá léčivá rostlina, která má pilovitě zubaté lístečky, jež vyrůstají z podzemního oddenku společně s plazivými výhonky. Po odkvětu bílého květu se objeví červená, sladká jahoda.

Místo výskytu:

Jahodník nejčastěji nalezneme na sušších, slunných místech v lesích, na pasekách a loukách.

Pozor!

Nepleteme si jej s jahodníkem zahradním, který pěstujeme doma na zahrádce, neboť u tohoto druhu nejsou listy vhodné k přípravě jednotlivých bylinkových čajů.

Sbíraná část a období:

U jahodníku obecného sbíráme list v období od května do srpna.

Způsob sběru, sušení a uchovávání:

Mladé listy ručně otrháváme, necháváme u nich pouze krátký řapík. Listy sušíme obvyklým způsobem, tj. na stinném a vzdušném místě anebo umělým teplem nejvýše však do 45 oC. Dobře usušené listy mají tmavě zelenou barvu bez vůně a nedrolí se. Ochutnáme-li je, jsou trpké.

Dalším způsobem sušení je fermentace listů, čímž docílíme u budoucího čaje výraznější chutě a vůně.  Fermentujeme pouze mladé listy a šťavnaté vrcholky lodyh. A jak na to? Nejprve si natrháme zelené a svěží listy, výhonky a necháme je 6 až 8 hodin na stinném místě zavadnout. Poté je rozprostřeme do tenké vrstvy a válečkem promačkáme. Takto namačkanou bylinku srolujeme do jednotlivých závitků, které uložíme na teplém a vlhčím místě, neboť chceme, aby se jahodník v jednotlivých závitcích zapařil, a tím vytvořil podmínky vhodné pro fermentaci. Po jednom až dvou dnech jednotlivé závitky rozbalíme a lístečky dosušíme na stinném místě. Správně „ufermentované“ listy a výhonky jsou tmavé až černé.

Skladujeme nejlépe v dobře uzavřených skleněných nádobách, abychom zamezili zvlhnutí.

Léčivé účinky:

Nejčastěji se používá v bylinných čajích proti průjmům, zánětlivých onemocnění sliznice střev a onemocnění ledvin. Při chřipkovém onemocnění čaj z jahodníku posiluje a uklidňuje, je vhodný i pro rekonvalescenci, pro lidi trpící chudokrevností, nervozitou a nechutenstvím.

Čaj z jahodníku

Čaj si připravíme ze dvou lžic suchých listů jahodníku, které spaříme ½ litrem vroucí vody. Necháme 10 až 20 minut vyluhovat, poté scedíme.

Tipy na letní osvěžující čaje:

1) 2 lžičky listů z maliníku, 2 lžičky listů z ostružiníku a 2 lžičky listů z jahodníku

2) 1 lžička jablečných slupek, 1 lžička listů z jahodníku, 3 lžičky lipového květu a 1 lžička heřmánku

 


Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.