diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Hračky a rady pro bezpečný výběr

NašeBatole.cz – pro maminky, děti a rodina | Magazín o dětech do 3 let

Hračky, které pořizujete svým dětem, by samozřejmě měly být zábavné, poučné, barevné, hezké, ale hlavně bezpečné. I ty, na první pohled nevinně vypadající hračky, můžou Vašem dítěti ublížit.

Na našem trhu by se hračky z nebezpečných materiálů objevovat vůbec neměly, ale bohužel tomu tak není. Další chybou, která může dítě ohrozit, je nerespektování doporučení výrobce hraček, které se týká např. věku. Dále by rodiče, měli věnovat dostatek pozornosti hrajícímu si dítěti. Zde je několik rad, jak můžete snížit možnost nebezpečí, když si Vaše dítě hraje.

Při každém výběru hraček dodržujte doporučení výrobce. Jsou hračky, které obsahují malé částice, jimiž se Vaše dítě může snadno udusit. Proto je nutností dbát na všechna doporučení v popisu či na obalu hraček.

Zkontrolujte, zda je hračka nerozbitná a nebo nemá ostré hrany. Měla by být také velká, aby dítěti nehrozilo spolknutí.

Pokud kupujete hračky pro malé děti, tak se ujistěte, že nemají části, které se dají rozkousat.

Na hračky z automatů, střelnic nebo tržnic byste se neměli vůbec dívat. Ty asi určitě vyhovovat bezpečnostním předpisům nebudou.

Jak si s dítětem hrát?

V prvním měsíci si dítě nehraje. Má dost práce samo se sebou a s tím, jak se srovnat se životem mimo dělohu.

To na konci druhého měsíce, to už je jiná! Zavěsíte-li miminku nad místo, kde leží, hračky, budete překvapeni, jak ho dokáží zaujmout. S oblibou pozoruje jejich tvary a pohyb. Ideální je klasický dětský kolotoč zavěšený nad postýlkou.

Ve třetím měsíci dítě „objeví“chrastítko. Líbí se mu chrastění, které hračka vydává a začíná pozorovat souvislost mezi svou akcí a reakcí předmětu. Nabízejte mu proto trpělivě hračky a nenechte se odradit jeho případným nezájmem.

Je totiž pouze otázkou času, kdy a která hračka se mu zalíbí. Ve čtvrtém měsíci by si již dítě mělo hračku od vás samo vzít. Také se mu bude líbit hrazdička se zavěšenými hračkami.

Tou dobou také již rozeznává tváře svých rodičů, jejichž přítomnost je mu nanejvýše milá. Dělejte na dítě různé grimasy, lechtejte ho a vyzdvihujte nad hlavu – uvidíte jak se mu to bude líbit. Právě při této příležitosti nejspíše uslyšíte jeho první hlasitý smích.

K dalším hrám s miminky patří schovávání obličeje a bafání, tleskání, bouchání, „vařila myšička kašičku“ a podobné. Podstatou hry je pozorování něčeho nového, proměnlivého, překvapivého z bezpečí známého prostředí. Dítě poznává svět kolem sebe.

Batolata už poznávají radost z ničení, která přichází u dětí dříve než radost z tvoření. Stavte jim kostičky, oni stavbu s radostí zbourají.

Zpívejte jim písničky a říkejte říkanky – mají radost z vaší blízkosti, z vašeho hlasu, z rytmiky.

Nechte je poznávat svět kolem prostřednictvím hry s rodiči. Později se vám to tisíckrát vrátí.

Hračky musejí děti rozvíjet

V hračkářstvích najdeme nepřeberné množství hraček, o kterých by se rodičům v době jejich dětství ani nesnilo. U mnohých ovšem není jisté, zda děti něco naučí nebo jak dlouho je budou hračky bavit.

Děti chtějí to, co vidí u dospělých, počítač, vrtačku, kuchyňku, fén, kosmetický salón. Velmi důležité je, aby si děti s hračkami hrály a ne, aby si hračky hrály za děti. To, že se na trhu objeví zázračné malování, které za děti nakreslí vše krásně a bez chyb, možná na chvilku potomka zabaví, ale s rozvojem osobnosti mu moc nepomůže, zároveň ho brzy přestane bavit.

Pokud mají naše ratolesti hraček příliš, brzy si jich přestanou vážit a ani si s nimi nebudou hrát. Zde je pomoc velmi jednoduchá.

Vyberte jednu hračku a ostatní schovejte. Zaručeně to pomůže. Další důležitou věcí je, nekupovat znovu stejné, ani podobné hračky, které si dítě rozbije. Pokud se hasičskému autíčku ulomí kolečka, nové prostě nebude. A staré rozhodně vyhoďte.

Dítě by se nemělo obklopovat rozbitými věcmi, aby to v pozdějším věku nepovažovalo za normální. Také si uvědomí, že se počet hraček nějak rychle zmenšuje a dá si příště větší pozor.

Další důležitou rolí hraček je naučit děti prohrávat. K tomu jsou vhodné zejména společenské stolní hry. Dítě pozná, že když se něco nepovede, příště to může být lepší. Také je důležité trénovat paměť a fantazii.

Pokud je to jen trochu možné, děti by s hračkou neměly zůstávat samy. Rodiče by si měli najít čas a alespoň na začátku svým ratolestem vysvětlit, jak hračka funguje, co se s ní dá dělat, teprve potom může mít nejen zábavný, ale i výchovný vliv.

Zdroj: www.cumel.cz (kočárky, kojenecké potřeby, zavinovačky, …)


1 komentářů k “Hračky a rady pro bezpečný výběr

  1. Mgr. Tereza Mrhálková

    dobrý den, hezky zpracované, jen bych doplnila, že na společenské hry je čas až tak v předškolním věku (tedy od 3 let výše).
    Při výběru hraček je vhodné respektovat nejenom věk dítěte, ale i jeho schopnosti. Koupíme-li hračku, na kterou ještě naše dítě není zralé, příliš brzy, tak v době, kdy k ní dozraje už pro něj bude okoukaná a nebude ho tak bavit, jako kdyby ji dostal novou. Takže stejně jako přebytečné hračky tak i ty hračky pro starší děti pěkně schovejte a vytáhněte až na ně bude ten správný čas.

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.