250g hrachu, kousek celeru, sůl, 4 stroužky česneku, 2 lžíce kukuřičné mouky, mražený listový špenát, 1 lžičku sušené majoránky.
Postup:
Hrách si namočíme přes noc do studené vody. Vodu ráno scedíme a dáme hrách vařit. Uvaříme jej doměkka. Přidáme nastrouhaný celer, listový špenát, dávám mražený – kousky, krátce provaříme, přidáme 2 lžíce kukuřičné mouky, necháme projít varem. Nakonec dáme do polévky prolisovaný česnek, dochutíme solí, majoránkou. Rozmixujeme ponorným mixérem a můžeme podávat. Výborná varianta polévky na váš velikonoční stůl.
Víte proč je důležité konzumovat luštěniny?
Luštěniny tvoří základní součást našeho jídelníčku. Jsou to zralá semena luskovin. Nezralé plody (lusky) se zařazují mezi zeleninu. Mezi luštěniny patří hrách, fazole, čočka, arašídy, sója. Také cizrna (římský hrách) a vigna (naklíčená semena „fazole mungo“). Luštěniny jsou výborným zdrojem bílkovin.
Hrách patří k zelenině s nejvyšším obsahem bílkovin, a proto je ideální pro stavbu kostí. Díky vysokému obsahu škrobů a vlákniny zasytí. Vyvážený poměr základních živin a vlákniny zaručuje konstantní hladinu krevního cukru a dobré trávení. Cenné látky, z nichž se hrách skládá, povzbuzují látkovou výměnu, posilují obranu, činnost nervů a srdce a navíc chrání před rakovinou.
Špenát listový je v současné době velmi oblíbená zelenina a stala se součástí mnoha pokrmů.
Špenát se začal pěstovat v Iránu, kde byl i vyšlechtěn do dnešní podoby. Špenát je zásobárna vitamínů B, C a A. Je také listovou zeleninou se spoustou minerálních látek, které jsou v něm v hojné míře zastoupeny. Železo, draslík a hořčíka mnoho dalších.
Má blahodárné účinky na náš organismus: podporuje imunitní systém, posiluje nervovou soustavu, zlepšuje látkovou výměnu a metabolismus sacharidů. Má příznivé účinky na pokožku, růst vlasů a nehtů.