Horečka není nemoc, ale obranná reakce organizmu na nemoc nebo infekci. Zvýšení tělesné teploty je dokonce velmi účinná obrana. Při teplotách nad 39°C ztrácí většina virů a bakterií schopnost rozmnožovat se a hynou. Horečka také aktivuje imunitní systém, bílé krvinky jsou pohyblivější a mají tak větší schopnost vypořádat se s nezvanými hosty v organizmu.
Při teplotách kolem 40°C už hrozí nebezpečí poškození organizmu. Jako extrémní horečku (hyperpyrexii) označujeme teplotu nad 40°C. Vysoká teplota může vést v závažných případech až k poškození mozku. Závažné následky mohou mít i febrilní křeče (křeče z vysoké teploty), ty se ale objevují naštěstí jen u necelých 5% dětí a mají obvykle lehký průběh.
Pokud vysoká horečka trvá dlouho, snažíme se ji srazit zábaly a podáním šetrných léků. Obecně se dá říci, že bychom měli snižovat horečku, až když se drží kolem 38,5°C. U starších dětí nad 4 roky můžeme také použít několikaminutové sprchování vlažnou vodou, které lze opakovat 3x denně. Zábaly můžeme aplikovat již od kojeneckého věku. Správné provedení je následující: Na postýlku položíme igelitovou podložku, na ni suchou osušku a teprve na tento povrch dáme vyždímané prostěradlo namočené do studené vody. Prostěradlem ovineme dítě a necháme 5 minut. Zábal můžeme do hodiny opakovat 3x. Pokles teploty se pohybuje kolem 1°C. Při zábalech nepřikrýváme dítě peřinou ani dekou. Pokud má dítě studené končetiny, zábaly neaplikujeme, stejně tak při infekčních onemocněních s kožním výsevem. Pokud horečka trvá déle, je vhodné použít ke snížení teploty léky ze skupiny tzv. antipyretik, což je např. paracetamol (Paralen, Panadol).
Jojo, u miminka jsem dávali čípek, teď už dávám sirup – máme nějaký nový pomerančový Nurofen – a ten je fakt dobrý a zabírá rychle! Horečku snižuji tak od 38´- 38,5´…. Zatím vždy dobře zafungoval.
já mám sice taky zkušenost s nurofenem, ale zase dávám radši sirup než čípky, ale je to asi na každém. na srážení horečky je to ale fakt fajn a zatím mě nikdy nezklamal
nám tedy na horečku vždy dobře zabírá nurofen pro děti – sirup, zkoušela jsem párkrát i čípky – hlavně když byla malá malá a musím říct, že taky dobrý – není totiž potřeba pak tolik bojovat s mimčem, jestli sirup spolkne nebo ne