Je už sice trochu pozdě, napadlo mě ale v souvislosti se zprávami v televizi, ze kterých jsem se dozvěděla, že spousta kupovaných kečupů obsahuje plísně a další škodlivé látky, nabídnout svůj recept na domácí kečup.
Protože co děti milují? Právě kečup. A správně připravený kečup je také hodně zdravý. Tak proč ho dětem i sobě nedopřát?
Na 18 středních kečupových sklenic je třeba : 10kg rajčat, 1 kg cukru, 3/4 litru 8% octa, 1 kg cibule, 1 kg jablek, 1litr vody, 20 kuliček nového koření, 5 lžic mleté papriky, 50 kuliček pepře, 4 lžíce soli, 10 bobkových listů, 10 hřebíčků, 1 skořice celá, 4 lžičky skořice mleté.
Nejprve ze všeho omyjeme rajčata, vložíme je do hrnce, podlijeme litrem vody a trochu namixujeme. Pokud není k dispozici mixér, tak rajčata pokrájíme. Přidáme ocet, cukr- vzhledem k tomu, že každé rajče je jiné, každý má rád kečup jinak sladký, doporučuji přidávat cukr postupně a ochutnávat, oloupaná a na čtvrtky nakrájená a jadřinců zbavená jablka, oloupanou a na čtvrtky nakrájenou cibuli a koření. Lze dávat do čajového sítka, ale já vědomě dávám přímo do kečupu – skořici celou nakonec vyndám při nalévání kečupu, ostatní koření mixuji s rajčatovou hmotou posléze.
Hmotu je teď už potřeba jen vařit. Jediné, na co je třeba dávat pozor, tak aby nebyl moc veliký plamen a rajčata se nepřipálila. Jinak vařím a vařím. Když hmota vykazuje konzistenci úplné kaše, znovu pečlivě rozmixuji. A opět vařím. Celé jsem vařila minimálně 10 hodin na boku kamen. Kečup musí ztratit minimálně čtvrtinu svého původního objemu. Po tom, co klesne o čtvrtinu v hrnci, tak mixuji potřetí.
Vznikne velmi kompaktní hmota, kterou není třeba nijak pasírovat. Neodděluje se již voda od pevné hmoty, kečup získá sytější barvu a je chuťově velmi dobrý. Lze samozřejmě ochutnávat a dochucovat kořením dle libosti.
Takto hotový kečup pak přes trychtýř nalévám do vymytých kečupových lahví, lze samozřejmě použít i zavařovačky, naskládám do zavařovacího hrnce a steriluji při 90*C 30 minut. Zavařené lahve ještě skládám do přepravky a přikrývám peřinou.