Zraková dráha dítěte se postupně vyvíjí. Během této doby je třeba postupující dozrávání pečlivě sledovat a objeví-li se nějaký problém, je vhodné jej co nejdříve odstranit. Zjevné tedy viditelné vady oka obvykle odhalí lékaři již v porodnici a posílají rodiče s děťátkem na specializovaná pracoviště. Je-li oko anatomicky v pořádku, sleduje se zejména jeho funkční vývoj. Některé odchylky od správného dozrávání můžeme vypozorovat i my rodiče.
Vyšetření
Když se pediatrovi při běžném vyšetření během prvních tří let dítěte zdá s jeho očima něco v nepořádku, nebo se nějaká oční vada vyskytuje v rodině, na což bychom měli lékaře upozornit už při první návštěvě, pošle dítě k očnímu lékaři. Ten, je-li to třeba, doporučí vyšetření ve speciálním zařízení pro takto malé děti.
Ve třech letech dítěte, kdy se také zrak sleduje v rámci preventivní kontroly u pediatra, je možné za pomoci rodiče dítě vyšetřit i v běžné oční ambulanci. Je to jednoduché vyšetření, při němž si rodič posadí dítě na klín a svojí velkou dlaní mu zakryje jedno oko a druhým okem děcko poznává na vzdálenost zhruba pěti metrů jednoduché obrázky. Pak se oči vystřídají. Tak se zjistí, zda dítě není dalekozraké, krátkozraké nebo zda není na některé oko tupozraké. U spolupracujících dětí lze už v tomto věku provést komplexní oční vyšetření.
První brýle
Bude je nosit? To záleží jen na nás rodičích. Když se zjistí, že dítě potřebuje dioptrické brýle, je nutná důsledná spolupráce rodičů. Čím dřív je začne nosit, tím větší je šance, že vývoj jeho zraku se správně usměrní a vidění se podstatně zlepší. Nejnižší věkovou hranicí pro nasazení brýlí bývá právě jeden rok, kdy dítě potřebuje pro zdokonalení chůze dobře vidět a dobré vidění je motivací pro další správný psychomotorický vývoj.
Důslednost se vyplatí
Nějaký čas trvá, než si děti na brýle zvyknou, s tím musí rodiče počítat a budou-li důslední, moc svému děcku pomohou. Problémem bývá zpočátku i používání okluze. Než se dítě smíří s tím, že musí mít jedno oko zakryté, snaží se překážku si sundat a rodič na ně musí dohlédnout. Okluze je nutná na určitý počet hodin denně, které určí lékař, a bez jejího důsledného nasazování nelze očekávat dobré výsledky. Kontaktní čočky se doporučují ve speciálních případech, obvykle tehdy, když je špatný zrak součástí nějakého většího psychického či motorického postižení.
Závěr – shrnutí
Úlohou dětských brýlí je především správná korekce zraku. Musí dobře sedět, proto je nutné najít takový model, který odpovídá anatomii dětské hlavy. Nesmí být moc velký ani malý. Správné řešení je lehká, stabilní, elastická obruba vyrobená z nealergického materiálu. Dětské brýlové obruby jsou buď kovové nebo plastové, přičemž kovové obruby mohou být titanové. Kovové obruby jsou tenčí a také lépe opravitelné. Plastové zase sedí větší plochou na nose a tak mohou být pro některé nositele vnímány jako pohodlnější.
Brýlové čočky mohou být buď plastové nebo minerální. V případě dětských brýlí jsou ovšem vždy vhodnější plastové čočky, protože jsou odolnější proti rozbití. Je třeba připomenout, že dětské brýle bývají rozbité poměrně často! Plastové brýlové čočky jsou pak bezpečnější nejen pro vaše dítě, ale i pro ostatní. Plastové brýlové čočky je možné objednat z polykarbonátu, který je navíc netříštivý. Dětské brýlové čočky by měly obsahovat také UV filtr, antireflexní vrstvu, zejména pokud je dítě používá ve škole při umělém osvětlení a pracuje s nimi na počítači, a dále by měly být tvrzené (povrchová úprava, která chrání čočky proti poškrábání). A ještě navíc mohou být i samozabarvovací.
Správné brýle pro Vaše dítě Vám nejlépe pomohou vybrat odborníci v oční optice. Tam vám také řeknou podle platného číselníku, v jaké frekvenci a v jaké výši vám na dětské brýle přispěje zdravotní pojišťovna. A nezapomeňte, že pro případ nehody je dobré mít po ruce brýle rezervní!
Zdroj
Časopis – Betynka (02/2007)
www.optika-formankova.cz- Bc. Jitka Runčíková