Určitě je dobré, když máme v rodině na hlídání babičku, víme co od ní můžeme očekávat, není pro nás cizí osobou, jako by byla chůva, kdyby jsme ji museli hledat. I po finanční stránce bývá babička také tou nejlevnější variantou.
Společné chvíle jsou pro babičku a dítě jeden z nejlepších způsobů, jak vytvořit jejich vzájemný vztah. Každý dospělý s láskou vzpomíná na čas strávený s babičkou v dětství. A když je babička v důchodu, může být péče o vnouče jedním z důvodů, jak se cítí v životě užitečná.
Výhody babičky obvykle převažují nad nevýhodami, ale je nutné se o některých problémech zmínit. Babičky mají odlišné výchovné styly než rodiče, vnoučatům více dovolují a tím je rozmazlují. Děti se k nim potom více upínají, protože jim dovolí více než doma rodiče. Je proto potřeba zasáhnout a stanovit si jasné hranice. A to někdy nebývá jednoduché. V této situaci babičky pochválíme za jejich vstřícnost, zdůrazníme kladné momenty ve výchově a pak lehce naznačíme, s jakými jejich výchovnými prvky nesouhlasíme, diskutujeme s nimi a požádáme je, aby naše dohody dodržovaly. Je potřeba si uvědomit, že na výchovu jsou tu pořád hlavně rodiče.
Čas prožitý s babičkou je pro dítě velmi cenný a v dospělém věku na něj bude mít příjemné vzpomínky. Nelze se však nechat vstřícností prarodičů omezovat a je třeba si vůči nim stanovit jasné hranice. Vždy postupujte tak, aby došlo ke vzájemné dohodě, vše děláte vlastně pro Vaše dítě.